20 Mayıs 2019 Pazartesi

SAMSUN OMÜ'DE AKTS SİSTEMİ DEĞİŞTİRİLDİ, MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ REKTÖRE TEPKİ GÖSTERDİ

Samsun OMÜ'de AKTS sistemi değiştirildi, mühendislik öğrencileri rektöre tepki gösterdi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde dönem ortasında AKTS sisteminin değiştirilmesi mühendislik fakültesi öğrencilerin tepkisini çekti.

30 Ocak 2018 Salı 15:46 SAMSUN HABER

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde(OMÜ)  AKTS-ECTS sisteminin değiştirilmesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin tepkisine neden oldu. 


Ondokuz Mayıs Üniversitesinde AKTS sisteminin dönem ortasında değiştirilmesi nedeni ile mağdur olacaklarını söyleyen üniversite öğrencileri sosyal medya hesaplarından OMÜ Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç'i eleştiri bombardımanına tuttu.

OMÜ'de daha önce uygulanan AKTS sistemi ile her öğrenci her yıl 30 AKTS ders alıyordu. Bu AKTS kredisine yine her yıl öğrenciler için 5 derslik ek AKTS kredisi veriliyordu. Dönem ortasında yapılan değişiklik ile ise GANO ortalamasına göre AKTS kredisinin verilmesi kararlaştırıldı. Bu durum ise OMÜ'de öğrenim gören mühendislik fakültesi öğrencilerinin tepkisine neden oldu. 

OMÜ'de AKTS sisteminde yapılan değişiklik nedeni ile 38 AKTS kredisinin biran da 36'ya düştüğünü belirten üniversite öğrencileri, sosyal medya hesaplarından Rektör Bilgiç'e uygulamadan vaz geçilmesi için mesajlar yağdırdı.

Öte yandan Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencilerin AKTS ile ilgili tepkileri üzerine bir açıklama yaptı. OMÜ'den AKTS ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi.

Haber siteniz olan samsunkenthaber.com.tr adresli web sayfasında “Samsun OMÜ’de AKTS Sistemi Değiştirildi, Mühendislik Öğrencileri Rektöre Tepki Gösterdi” ana başlığıyla ve ilgili görselde “Dönem ortasında sistem değiştirildi!” ara başlığıyla yayınlanan habere konu olan olayın açıklığa kavuşturulması anlamında aşağıdaki bilgilerin paylaşılması gerekli görülmüştür: 

Düzenleme Ağustos 2018’de yapıldı

“Öncelikle oldukça teknik bir konu olan not sistemiyle ilgili Üniversitemizin yapmış olduğu düzenleme, yükseköğretim kurumlarının ulusal ve uluslararası düzeyde yaşanan değişim ve gelişmelere ayak uydurabilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.  Söz konusu düzenleme, haber başlığında belirtildiği gibi kesinlikle dönem ortasında gerçekleştirilmiş olmayıp, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı başlamadan önce Ağustos (17.08.2017) ayı içerisindeki Senato toplantısında gerçekleştirilmiştir. 

Tüm birimler bilgilendirildi

Akabinde söz konusu düzenleme ve getirdiği yenilikler, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca 2017-2018 eğitim öğretim yılı güz döneminin ilk haftasında tüm akademik birimlerde yaklaşık 45 noktada gerçekleştirilen eğitim seminerleri aracılığıyla öğrencilerimize ve personelimize detaylı biçimde duyurulmuştur. Tüm öğrencilere açık olan söz konusu eğitim seminerlerine katılan öğrenciler de bu konuda bilgi sahibi olmuşlardır. Öte 

yandan; yeni düzenleme ile güncellenen ‘Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’ 11 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş ve bu yönetmeliğin en son hâli Üniversitemizin kurumsal web sayfasında da yayınlanmıştır.

15 AKTS’ye kadar üstten ders alabilme imkânı

 Haberinizde de konu edilen ve bazı öğrencilerimizin şikâyetine konu olan AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) sınırlaması, öğrencilerin her bir dönem için 30 AKTS kredi yükü alabilmesini ifade etmektedir. Ancak, bu 


sınırlandırmaya rağmen Üniversitemiz söz konusu yönetmelikle, başarılı öğrencilerin ödüllendirilmesi için üst dönemden ilave ders alınmasına imkân tanımaktadır. Yönetmelikte son yapılan düzenleme ile; GANO’su (Genel Ağırlıklı Not Ortalaması) 4’lük not sisteminde 0-1.80 arası olan öğrenciler bir dönemde alabilecekleri 30 AKTS’lik derse ek olarak ilave ders alamayacaklardır. Öte yandan; GANO’su daha yüksek olan öğrenciler ise dönemsel 30 AKTS’lik kredi yüküne ilave olarak 15 AKTS’ye kadar ders alabilme imkânına sahiptirler.

Amaç başarıya odaklama

Bir öğrencinin üniversiteden mezuniyet hakkı elde edebilmesinin ilk şartı not ortalamasının 2.00 ve üstü olmasıdır. GANO’su 2.00’ın altında olan öğrenci ise başarısız olarak değerlendirilip mezuniyet hakkı elde edememektedir. Ayrıca, genellikle diğer yükseköğretim kurumlarında bağıl sistem veya bütünleme sınavlarından sadece birini tercih ederken, Üniversitemiz ise her iki uygulamayla birlikte yaz okulu uygulamasını da sürdürmektedir. Dolayısıyla bu konuda getirilen eleştiriler haksız olup söz konusu düzenleme, öğrencilerimizin başarıya daha fazla odaklanmasını sağlamaya yönelik olarak hayata geçirilmiştir. “
SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 5 Yorum

Aydın karatay

31 Ocak 2018 Çarşamba 14:06

Ganosu 1,80 altından olan öğrencilerin ilave ders alamama uygulaması nedeni ile yapılan eleştiri ile haksızlık yapıldığı kanaatindeyim. Üniversitemizde uygulanan, bağıl sistem, bütünleme ve yaz okulu uygulaması başka hangi üniversitede aynı anda uygulanmaktadır? Staj derslerinin gano dışında bırakılması ile öğrenci lehine oluşan avantajı görmek gerekir. Amaç öğrenciniyı çalışmaya odaklamaktır. 1,80 başarı barajı çok bulan öğrenci nasıl mezun olabilecek?

Mücahit Uçar

31 Ocak 2018 Çarşamba 19:24

1.80 başarıyı çok bulan öğrenciler falan demişsiniz ama ganosu 1.80in üzerinde olsa bile muafiyet falan bahanesiyle kayıtlanma ganosu diye bir şey keşfedip ganoyu 1.80in altına çekmeniz bayaa öğrencinin faydasına olmuş teşekkürler Aydın Bey

omulu mühendis2

31 Ocak 2018 Çarşamba 06:03

var ya kardeşim okadar haklısınki otdü kalitesindeki okulumuz bu veledler yüzünde kötü yorumlar alıyo @Omulu mühendis

Omulu mühendis

30 Ocak 2018 Salı 17:27

Çalışın zırlamayın, ben ders çalışıp bu uygulamaya karşı çıkan birini görmedim.Nerede boş beleş adam var sisteme suç atıyor.

SEYFULLAH TOZLU

31 Ocak 2018 Çarşamba 11:26

İlk iki yorumda ki arkadaş o kadar adamsanız önce isminizle yorum yapın , öğrenciler mağdur sadece 2 akts için mezun olamayacak , hiç kimseyi suçlama hakkınız yok

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yusuf Ziya Yılmaz: Yerli otomobil Samsun'da üretilsin istiyoruz

Yusuf Ziya Yılmaz: Yerli otomobil Samsun'da üretilsin istiyoruz