26 Nisan 2019 Cuma

SAMSUN VALİLİĞİ UYUŞTURUCU İLE İLGİLİ ERHAN USTA'NIN CANİK İLÇESİ İDDİASINA AÇIKLAMA YAPTI

Samsun Valiliği uyuşturucu ile ilgili Erhan Usta'nın Canik ilçesi iddiasına açıklama yaptı

Samsun Valiliği, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın Canik ilçesinde sokaklarda uyuşturucu çetelerinin olduğu yönündeki iddiaları üzerine ilçede yapılan operasyonlarla ilgili bilgi verdi.

24 Şubat 2018 Cumartesi 12:22 SAMSUN HABER

Samsun Valiliği, MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın uyuşturucu satışının arttığı ile ilgili mecliste yaptığı konuşmada Samsun'un Canik ilçesi ile ilgili gündeme getirdiği çarpıcı iddialara yanıt verdi. 


MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, mecliste yaptığı konuşmada Samsun'un Canik ilçesinde uyuşturucu çetelerinin olduğunu gündeme getirmişti. Samsun Valiliği ise Erhan Usta'nın artan uyuşturucu kullanımına dikkat çekmek amacı ile yaptığı bu konuşmayı çarpıcı olarak yorumlarken, Canik ilçesinde yapılan asayiş uygulamaları ve uyuşturucu satıcılarına yönelik yapılan operasyonlarla ilgili bilgi verdi.

Valilikten yapılan açıklamada Erhan Usta'nın Canik ilçesinde olduğunu gündeme getirdiği 'sokak çeteleri' ile ilgili, 'Canik İlçesinde Sokak çetesi olarak tanımlanan organize suç gruplarına' yönelik yapılan operasyonların detayları ile ilgili ayrıntılı bilgi verildi.

İşte Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklama

Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, artan uyuşturucu kullanımına dikkat çekebilmek adına Canik ilçemizden çok çarpıcı örnekler vermesi üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur:
 
‘Canik ilçemizin toplam nüfusu 2018 yılı verilerine göre 99.719 olup, 86.376 vatandaşımız polis sorumluluk bölgesinde ikamet etmektedir. Canik İlçemizde 2017 yılı içerisinde polis sorumluluk bölgesinde toplam 3.037 asayiş olayı meydana gelmiş olup olaylardaki aydınlanma oranı ülke ortalamasının 17 puan üzerindedir. Canik ilçemizin Samsun ili Polis sorumluluk bölgesi nüfus içerisindeki payı 9,27’ dir, İlimiz polis sorumluluk bölgesinde meydana gelen Asayiş olaylarının ise 9,79’ u ise yine Canik ilçemizde gerçekleşmekte olup, meydana gelen olay sayısı nüfusu ile orantılıdır.
 
Uyuşturucu ve Organize Suçlar:

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce Canik İlçesinde 2017 yılı başından bu tarihe kadar yapılan operasyonlarda 383 adet uyuşturucu yakalaması olayı gerçekleştirilmiş, bu olaylarda 496 şüpheli yakalanmış, 47 şüpheli tutuklanmıştır. Sokak satıcılarına yönelik yapılan bu operasyonlarda satışa konu 3 kg 810 gr esrar maddesi, 2625 adet ecstasy hap, çok sayıda paketler halinde 1 kg 465 gr sentetik cannobinoid maddesi ele geçirilmiştir.
 
SUÇ ÖRGÜTLERİNE OPERASYON

KOM Şube Müdürlüğümüzce Samsun genelinde faaliyet gösteren organize suç örgütlerine yönelik yapılan çalışmalarda;
 
İlimizde; örgütlü olarak Uyuşturucu Ticareti, Nitelikli Yağma, Silahla Kasten Yaralama, Tehdit, ruhsatsız silah bulundurma, bahis ve kumar oynatma v.b. suçlarına karıştıkları tespit edilen 2 ayrı organize suç örgütüne yönelik operasyonlar gerçekleştirilmiş, 

SOKAK ÇETELERİNE OPERASYON

Bunun dışında Canik İlçesinde Sokak çetesi olarak tanımlanan organize suç gruplarına yönelik 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalarda özellikle İlimiz Canik ilçesi ve civarında örgütlü olarak; uyuşturucu ticareti, kasten öldürme, kasten yaralama, yağma, tehdit, iş yeri ve araç kurşunlama vb.suçlarını işleyen şüphelilere 28.07.2017 tarihinde operasyon yapılmıştır. Bunlar ile birlikte KOM Şube Müdürlüğümüzce 2017 yılı başından günümüze kadar Organize Suç Örgütlerine ve ruhsatsız silah tacirlerine yönelik toplam 30 ayrı operasyon yapılmış, 155 şüpheli yakalanmış, 49 şüpheli hakkında tutuklama, 21 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.
 
OPERASYONLARA ELE GEÇİRİLEN SİLAHLAR

Bu operasyonlarda 4 adet uzun namlulu otomatik silah bu silahlara ait 142 adet otomatik tüfek fişeği, 83 adet tabanca ve 1198 adet tabanca fişeği, 20 adet kurusıkı tabanca, 10 adet av tüfeği ve 331 adet tüfek fişeği ele geçirilmiştir.
 
Asayiş Olayları ve Suç Önleme Çalışmaları:
 
Canik İlçesinde 2017 yılı başından bu güne kadar; 4 Kasten Öldürme, 70 silahla ve kesici aletle yaralama, 11 adet Yağma (Gasp) olayı meydana gelmiş, olayların failleri suç aletleri ile birlikte yakalanarak adli makamlara sevki sağlanmıştır.
 
CADDE VE SOKAKLARDA ŞOK UYGULAMA

Suç önleme faaliyetleri kapsamında her gün motorize Narkotim ve Yunus ekiplerimiz tarafından park bahçe uygulamaları ile İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de katılımı ile riskli görülen cadde ve sokaklarda şok uygulamalar yapılmaktadır.
 
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz koordinesinde uyuşturucunun sokakta ulaşılabilirliğinin önlenmesi kapsamında; Canik İlçesinde riskli olarak görülen bölgelere girişi sağlayan Selahattin Eyyübi Caddesi ile Şehit Mesut Birinci Caddesinde 01.07.2017 tarihinden itibaren her gün Narkotik, Asayiş, Çevik Kuvvet ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce ortaklaşa “Alan Denetimi” uygulamaları başlatılmıştır.
 
Yapılan bu suç önleme faaliyetleri çalışmalarda 2017 yılı başından günümüze kadar Canik İlçemizde 62 adet tabanca, 57 adet tüfek, 54 adet kurusıkı tabanca ve 139 adet kesici ve delici alet elde edilmiş, 5326 Sayılı Kabahatler Kanun kapsamında ise 694 kişiye idari para cezası tatbik edilmiştir. Emniyet Müdürlüğümüzce Suç ve Suçlulara karşı çalışmalarımız aralıksız ve kararlılıkla devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

misafir

25 Şubat 2018 Pazar 13:56

Halkda yardımcı olmalı polise herkes sokağında kimin ne yaptığını bilir övünürüz bi ziyi zamanda büyüttük diye oysa sokaktaki o çocuklarda bizim nereden biliyoruz yarın torunlarımıza musallat olmayacağını Allah korusun uzmanlar 12 yaşa indi diyor çok acı Ben ihbar edip sonrada tutuklandıklarını görünce mutlu oluyor ve vicdanım rahatlıyor anne olarak Polis asla deşifrere etmiyor hatta ihbar edenle irtibata bile geçmiyor koruma adına Korkmayın sokağınıza duyarlı olupihbar edin hep birlikde

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Tekkeköy'de Büyüklü ortaokulu öğrencileri Afrin şehitlerini andı

Samsun Tekkeköy'de Büyüklü ortaokulu öğrencileri Afrin şehitlerini andı