24 Haziran 2019 Pazartesi

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK: İNANÇ EKSİKLİĞİ VAR!

Samsun Valisi Osman Kaymak: İnanç eksikliği var!

Samsun Haber- Samsun Valisi Osman Kaymak, intihar, stres, yalnızlık, şiddet ve uyuşturucu gibi sosyal sorunların altında inanç eksikliğinin yattığını açıkladı.

10 Mart 2018 Cumartesi 15:33 SAMSUN HABER

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun İl Müftülüğü Konferans salonunda düzenlenen Son Devir Karadenizli Kurralar Sempozyumunda yaptığı konuşmada, sosyal sorunların altında inanç eksikliğinin bulunduğunu söyledi.


Samsun İl Müftülüğü Konferanas salonunda düzenlenen sempozyuma katılan Samsun Valisi Osman Kaymak, burada yaptığı konuşmada, intihar, stres, yalnızlık, şiddet ve uyuşturucu gibi yaşanan sosyal sorunlara dikkat çekti.  

ALLAH'TAN KORKAN BUNLARI YAPMAZ

Samsun Valisi Osman Kaymak, konuşmasında,  "Çok değerli hocalarımız, şuna inanmamız lazım, Allah’a şükür Rabbimiz bizi Müslüman olarak yaratmış, bunun şükrü içerisindeyiz. Bizler ilimizde haftada bir Emniyet Müdürümüz, Jandarma Komutanımız ve diğer paydaş birimlerimizle bir araya gelip asayiş toplantıları yapıyoruz. Bu toplantılarımızda ilimizde intihar, aile içi şiddet, uyuşturucu ve buna benzer değişik suçlar meydana geldiği konularını inceliyoruz. Çözüm noktasında neler yapılabiliri konuşuyoruz. Aslında bunların temeline bakıldığında, bizim güzel ilimizin güzelliklerini insanımıza anlatamadığımızın sonucu yatmaktadır. Allah’tan korkan, Allah sevgisini hakkıyla yaşayan, dinini ve peygamberini tanımış, kendi kültürünü hakkıyla öğrenmiş bir genç, bir insan bunları yapmaz" dedi.
 


SOSYAL SORUNLARIN ALTINDA İNANÇ EKSİKLİĞİ  VAR

Toplumda öğretmenlerin ve imamların çok değerli olduğunu ifade eden  Vali Osman Kaymak, Valimiz,  konuşmasında şunları dile getirdi.

“Bu iki meslek mensubunu gerçekten işiyle, ülkesiyle dertli kılabilirsek aslından işin çoğunu çözmüş oluruz. Çünkü her iki meslek mensubu da halkla iç içe olan, halkla direk temas eden insanlar olduğu için vazifelerini el birliği ile yaptıkları zaman mahallesi ve insanlarla bütünleştikleri zaman ne kadar güzel sonuçlar çıktığını gördük ve bunlara şahit olduk. Geçenlerde bir mahallemizde üç engelli kardeşine bakan ablaları bunlarla baş edemediği için intihar etti. İnanın bunu duyduğum an kahroldum. Bir mahallede bir evde üç engelli insan var, ablaları bunlara bakıyor ama artık başa çıkamamış ve intihar ederek hayatını sonlandırdı. Aslında o mahalle ve biz şehir olarak bundan sorumluyuz.  Sosyal sorun dediğimiz, intihar, yalnızlık, stres, şiddet, uyuşturucu ve benzeri.  Biz dinimizin güzelliklerini vatandaşa hakkıyla, tam anlamıyla anlatabilsek bunlar olur mu? Anlatamadığımız için, ulaşamadığımız için bunlar oluyor. Arkadaşlar; Bu sosyal sorunların temelin de de inanç eksikliği yatıyor. Bu anlamda her imam mahallesinden sorumlu, ilçe müftüsü ilçesinden, il müftüsü de ilinden sorumlu. Bu yüzden herkes üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmek durumunda olmalıdır."
 


Konuşmaların ardından Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, sempozyumla ilgili bilgi vererek Mehmet Eren (Asker Hafız) hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Daha sonra sempozyumun birinci oturumuna geçilerek Prof. Dr. Yaşar Kurt (Tarihi Seyri İtibariyle Kıraat İlmi), Yrd. Doç. Dr. Yaşar Akaslan (Kurralık ve Kıraat İlmi’nde İcazet Geleneği), Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu (Mehmet Rüştü Aşıkkutlu), (Of’lu Mehmet Rüştü Efendi), konuları hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

Sempozyuma ayrıca,  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçe müftüleri, imamlar ve din görevlileri katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da yapılacak Selatin Camisi projesi ile ilgili Yusuf Ziya Yılmaz açıklama yaptı

Samsun'da yapılacak Selatin Camisi projesi ile ilgili Yusuf Ziya Yılmaz açıklama yaptı