30 Kasım 2021 Salı

SAMSUN'DA COVİD VAKALARININ YÜZDE 40 ARTMASINA NEDEN OLAN İHMALLER AÇIKLANDI

Samsun'da Covid vakalarının yüzde 40 artmasına neden olan ihmaller açıklandı

Samsun'da son iki hafta için Covid-19 vakalarının yüzde 40 oranında arttığı açıklanırken, bu artışa neden olan ihmallerde resmi kurum tarafından tek tek sıralandı.

05 Kasım 2020 Perşembe 00:36 SAMSUN HABER

Samsun'da Ekim-Kasım ayı itibari ile son iki hafta içinde Korona Virüs vakalarında yüzde 40 oranında artış olduğu, Atakum ve Terme ilçelerinde ise bu artışın çok yüksek olduğu açıklandı.


Samsun'da Covid-19 vakalarının yüzde 40 oranında artmasına sebep olan ihmallerde açıklanırken, yetkililer Samsunlulara kış ayı öncesi ciddi uyarılarda bulundu.

Samsun Sağlık İl Müdürlüğünden yapılan resmi açıklamada, Eylül ayında tırmanışa geçen vaka sayılarının Ekim ayında azalmaya başladığını ancak Samsun'da şuan son iki hafta içinde Covid-19 vakalarının yeniden hızla artışa geçtiğine dikkat çekildi.

ATAKUM VE TERME'DE CİDDİ ARTIŞ VAR
"Bu iki hafta da vakaların Samsun'da yaklaşık yüzde 40 oranında arttığını söyleyebiliriz" diyen Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, bu artışa neden olan ihmalleri de kamuoyunun dikkatine sundu.

Samsun Sağlık İl Müdürü Oruç, vaka artışı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Üzülerek görmekteyiz ki, özellikle son iki hafta itibariyle vaka sayılarımız yeniden artışa geçti. Bu iki hafta da vakaların yaklaşık yüzde 40 oranında arttığını söyleyebiliriz. Samsun'da tüm ilçelerimizde genel bir artış söz konusu, ancak özellikle Atakum ve Terme ilçelerimizde diğer ilçelerimize oranla daha fazla bir artış olduğunu görüyoruz. Rakamlar maalesef bize yavaş yavaş Samsun için yeniden kritik eşiğe geldiğimizi söylüyor. Samsunluların kırmızı alarm verip, daha sıkı önlemler almasının zamanı geldi" dedi.

HANGİ İHMALLER ARTIŞA NEDEN OLDU
Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, yaptığı açıklamada vaka artışına sebep olan ihmallerin de şunlar olduğunu belirtti.
"Son dönemdeki vaka artış oranını irdelediğimizde, bu artışa yüzde 70 – 80 oranında aile içi ziyaretlerin neden olduğunu görüyoruz. İnsanlarımız maalesef yapılan tüm uyarılara rağmen akraba, eş dost ziyaretlerine devam ediyorlar.  Kapalı alanlarda ve yeterli havalandırma koşulları sağlanmadan, maske ve sosyal mesafeye dikkat edilmeden yapılan bu ziyaretler ilimiz için şu an en büyük bulaş tehdidini oluşturuyor. Sayısal veriler bize ilimizde pozitif olan bir kişinin, aile ortamında bunu ortalama 5 kişiye bulaştırdığını gösteriyor. Virüsü maalesef sevdiklerimize, elimizle götürüp teslim ediyoruz. Kışın bu ilk soğuk günlerdeki vaka artışı havaların daha fazla soğuyacağı, insanların kapalı alanlara yöneleceği günler öncesinde herkes için bir uyarı olmalı. Eğer gerekli önlemleri almazsak, griple birlikte bulaşma gücü artacak ve kendine rahat yayılım alanı bulacak virüsü durdurmamız zor olabilir. Lütfen tedbirlerimizi gevşetmeyelim, aile içi ziyaretlerimizi sonlandıralım, mümkün olduğu kadar kapalı alanlarda kalabalıklarla bir araya gelmeyelim, gelmeyelim ki bu kış mevsimi daha fazla insanımız hastalanmadan ve hayatını kaybetmeden geçirelim. Kötü seçimlerimizin, kötü sonuçları olacağını unutmayalım.” 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Atakumlu

05 Kasım 2020 Perşembe 15:52

Halkımız maalesef tedbirlere uymuyor. Bu nedenle devletin tedbir alması gerekiyor bence önce il sınırları tekrar kapatılmalı, okulları ısrarla neden açtıklarınızda kimse anlamış değil. Ekonomimi önemli insan hayatımı

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Korona yoğunluğu 13 Ekim'de düştü, 5 Kasım'da yeniden kırmızıya döndü

Samsun'un Korona yoğunluğu 13 Ekim'de düştü, 5 Kasım'da yeniden kırmızıya döndü