20 Ocak 2022 Perşembe

SAMSUN'DA İKİZTEPE ÖRENYERİNDE 690 İSKELETİN YER ALDIĞI TOPLU MEZARLIK BULUNDU

Samsun'da İkiztepe Örenyerinde 690 iskeletin yer aldığı toplu mezarlık bulundu

Samsun'un Bafra ilçesi İkiztepe Örenyeri kazılarında 690 iskeletin yer aldığı toplu mezarlık bulundu. Bafra-İkiztepe Örenyerinde 2012 yılında durdurulan kazı çalışmaları yeniden başlayacak.

24 Ağustos 2021 Salı 11:57 SAMSUN HABER

Samsun'da 1974 yılında kazı çalışmalarının başladığı Bafra-İkiztepe Örenyerinde yeniden kazı çalışmaları yeniden yapılacak.


Samsun İl Kültür Müdürlüğü, Bafra İkiztepe Örenyerinde 2021 yılı itibari ile kazı çalışmalarının yeniden başlayacağını duyururken, daha önce yapılan kazı çalışmalarında bölgede 690 iskeletin yer aldığı bir toplu mezar bulunduğuna dikkati çekti.

Samsun İl Kültür Müdürlüğü, kazı çalışmalarının 1974 yılında başlayıp 2012 yılında son bulduğu Bafra-İkiztepe Örenyerinde şuana kadar 10 bin 728 eser bulunduğunu belirtti.

Bafra-İkiztepe Örenyeri ve yeniden başlayacak kazı çalışmaları ile ilgili şu bilgi verildi.
"1974 yılında başlanan ve 2012 yılında son bulan Bafra İkiztepe Örenyeri Kazıları 2021 yılında tekrar başlıyor. İlk kez 1944 yılında Dündar Tepe yakınlarında kazı yapan arkeologların keşfettiği bu kültürel miras Bafra’nın 7 km Kuzeydoğusu’nda İkiztepe Köyü sınırları içinde yer almaktadır. İstanbul Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Aslıhan BEYAZIT başkanlığında ve Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 1 Ağustos’ta tekrar başlayacak olan kazıda uzmanlarla beraber 15 personel görev yapacaktır. 2 büyük ve 2 küçük tepeden oluşan ve 375x 175 ebadında 66 dönümlük bir alanı kaplayan değişik büyüklükteki bu tepeler farklı kültür katlarına sahiptir. Daha önce yapılan kazılarda çıkartılan metal,  pişmiş toprak, kemik ve taş parçaları gibi parçaları kapsayan  10.728 eser Samsun Arkeoloji Müzesi ve Bafra Müzesi’nde sergilenmektedir. Hitit öncesi ilk Tunç Çağının Geç Kalkolitik döneminin izlerinin arandığı bölge birçok açıdan arkeolojik ve kültürel değer taşımaktadır. Bölgede yaşayan halkın maden işçiliğini ve tekstili aynı dönemde yaşayan diğer insanlara göre çok daha iyi bilmeleri İkiztepe’yi diğer kazı bölgelerinden ayıran önemli bir özelliktir. Yine kazı alanında bulunan 690 iskeletin yer aldığı toplu mezarlık Anadolu’daki emsallerine kıyasla en büyüklerden biridir."
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Fındık tarımında çocuk işçiliğinin önlenmesi için Ferrero TEGV ile işbirliği yaptı

Fındık tarımında çocuk işçiliğinin önlenmesi için Ferrero TEGV ile işbirliği yaptı