25 Mayıs 2019 Cumartesi

SAMSUN'DA LEPTİN HORMONU EKSİK OLAN YAĞIZ BEBEĞİN İLAÇLARINI ARTIK BAKANLIK KARŞILAYACAK

Samsun'da leptin hormonu eksik olan Yağız bebeğin ilaçlarını artık bakanlık karşılayacak

Samsun'da leptin hormonu eksikliği nedeni ile sürekli kilo alan ve 2 yaşında olmasına rağmen tam 37 kiloya ulaşan Yağız Bekte'nin yurt dışından getirilen ilaçlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Sağlık Bakanlığı karşılayacak.

10 Kasım 2017 Cuma 17:24 SAMSUN HABER

Samsun'da leptin hormonu(tokluk) rahatsızlığı nedeni ile sürekli kilo alan 2 yaşındaki Yağız bebeğe devlet sahip çıktı. 


Samsun'un Tekkeköy ilçesinde yaşayan Yağız bebek, ailesinin yurt dışından alınan ve 12 ile 13 bin lirayı bulan ilaçlarını alamayacak durumda olması nedeni ile tedavi olamıyordu.  Yağız bebeğin yaşadığı sağlık sorunu yaygın ve yerel gazete ve internet haber sitelerinde sık sık gündeme gelirken, ailenin yardım çağrısını Canik Belediye Başkanı Osman Genç, AK Parti Samsun Milletvekili olan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a iletti.

Leptin hormonu eksikliği sebebi ile sürekli kilo alan Yağız Bekte'nin durumunu Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a aktaran Canik Belediyesi Başkanı Osman Genç, tedavi için gerekli yurt dışından getirilen ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmasını sağladı. Yağız Bekte'nin ailesi ise bugün Canik Belediyesi Başkanı Osman Genç'e teşükkür ziyaretinde bulundu.  Canik Belediyesi Başkanı Osman Genç, sürekli kilo alan Yağız bebeğin durumu ile ile ilgili açıklama yaparak,  "Yağız 2 yaşında ve 37 kilo. Nedeni leptin (tokluk) hormonu eksikliği.Yani çocuğun doygunluk hissi yok. Sürekli yeme isteği var. Tedavisi için ihtiyacı olan ilaçlar yurt dışından geliyor ve ilacının bir kutusu 12-13 bin civarında.Çocuğun aylık ilaç masrafı 150 bin civarında. Ailenin ilacı alamayacak gücü olmadığı için çocuk sürekli kilo alıyor. Tekkeköy eski Belediye Başkanı Yüksel Öğüten'in bana ulaşması ile biz devreye girdik ve durumu Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan ile paylaştık. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan beyin olurlarıyla Yağız'ın ilaçlarını artık devlet karşılamaya başladı. Biz bu konuda sadece vesile olduk. Asıl teşekkür Cumhurbaşkanımızın ve Bakanımızın. İnşallah Yağız iyi olacak." dedi.
SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha Samsun'a hayran kaldı

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha Samsun'a hayran kaldı