21 Nisan 2019 Pazar

SAMSUN'DA MÜLTECİ AİLELER PERİŞAN DURUMDA! NE YAKACAKLARI VAR NE DE YİYECEKLERİ

Samsun'da mülteci aileler perişan durumda! Ne yakacakları var ne de yiyecekleri

Samsun'da mülteci ailelerin perişan durumu yürek sızlatıyor. Samsun'a son iki ayda 800 civarında mülteci ailenin geldiğini açıklayan Uhuvvet ve İnfak Derneği Başkanı Hüseyin Kılınç, "Mülteci ailelerin durumu perişan. Evlerinde ne yakacak var ne de yiyecek" dedi.

18 Aralık 2017 Pazartesi 19:09 SAMSUN HABER

Samsun'da mülteci bir ailenin perdesi dahi olmayan bir evde çekilen görüntüsü sosyal medyada yayınlanır yayınlanmaz infial yarattı. Sosyal medyada yer olan fotoğrafta, perdesi dahi olmayan bir evde yerde yatan ve bu şekilde uyuyan mülteci çocukların hali yürekleri burktu. 


Samsun'da bulunan mülteci ailelere yardım götüren Uhuvvet ve İnfak Derneği Başkanı Hüseyin Kılınç, mülteci ailelerin yaşadığı drama hemen hemen hergün tanık olduğunu belirtirken, yaptığı açıklamada, "Samsun'a son iki ayda yaklaşık 800 civarında çocukları ile birlikte mülteci aile geldi. Dernek olarak biz elimizden geldiği kadar bu ailelere gıda ve benzeri yardımları yapmaya çalışıyoruz. Ancak bizimde imkanlarımız yapılan bağışlar ölçüsünde. Kaymakamlıklar, kömür yok diyerek bu insanları derneğimize gönderiyor. Şuan Samsun'da mülteci ailelere yardım edebilecek bir resmi kurum yok. Bu aileler perişan durumdalar. Bu kış ayında bırakın sobayı, perdesi bile olmayan evlerde kalan mülteci aileler var. Bu ailelerin durumları gerçekten içler acısı. Belediyelerimizin bu süreçte ilçelerinde bulunan mülteci ailelere özel hassasiyet göstermesi ve bu aileleri tespit ederek kışlık yakacak ve benzeri ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor.  Eğer bu yapılmaz ise Samsun'da soğuktan donarak ölen mülteci çocuklara tanık olmamız içten bile değil." dedi.


Mülteci ailelerin büyük bir çoğunluğunun kimlik alamadığı için eğitim ve sağlık gibi hizmetlerden de yararlanamadığını söyleyen Hüseyin Kılınç, şöyle konuştu.
"Mültecilere kimlik için en az 7 ay 8 ay gibi süre veriliyor. Bu süre içerisinde bu aileler ve çocukları ne eğitim ne de sağlık hizmetlerinin hiçbirinden yararlanamıyor. Acil olarak Samsun'da mülteci aileler için harekete geçilmeli" 

Öte yandan Hüseyin Kılınç, Samsun'da mülteci ailelere yapılacak yardım ve bağışlar için  Uhuvvet ve İnfak Derneği ile irtibata geçilmesini istedi.

Yardım ve bağışlar için Uhuvvet ve İnfak Derneği iletişimi 05432500970

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da kurulacak MEDİCLUST A.Ş'ye Cumhurbaşkanı Erdoğan onay verdi

Samsun'da kurulacak MEDİCLUST A.Ş'ye Cumhurbaşkanı Erdoğan onay verdi