20 Mayıs 2019 Pazartesi

SAMSUN'DA PARKOMAT HUKUKA UYGUN, BURDUR'DA DEĞİL!

Samsun'da parkomat hukuka uygun, Burdur'da değil!

Samsun'da araç sürücülerinin tepkisini çeken parkomat- yol üstü otopark uygulamasını 2016 yılında hukuka uygun bulan Danıştay 8'inci Dairesi'nin Burdur'da yapılan aynı uygulamayı ise 2015 yılında iptal ettiği ortaya çıktı.

17 Kasım 2017 Cuma 17:22 SAMSUN HABER

Samsun'da uygulanan parkomat uygulamasını 2016 yılında hukuka uygun bulan Danıştay 8'inci Dairesi'nin Burdur'da yapılan aynı uygulamayı 2015'de iptal ederek,  bu ne yaman çelişki dedirtecek iki farklı karar aldığı ortaya çıktı.


Samsun'da araç sürücülerinin tepkisini çeken PARKTEK uygulamasını hukuka uygun bulan Danıştay 8'inci Dairesi, Burdur'da yapılan aynı uygulamayı ise 2015 yılında iptal etti. 

Samsun'un da da uygulanan cadde ve sokakların belediye tarafından otopark yapılması ile ilgili düzenleme ile ilgili Danıştay 8'inci Dairesinden iki farklı karar çıktı. Burdur Tüketicileri Koruma Derneği, Burdur Belediyesi tarafından uygulanan yol otopark uygulamasını 2015 yılında yargıya taşıdı. Danıştay 8'inci Dairesi,  Burdur Tüketicileri Koruma Derneği'nin başvurusunu haklı bularak,  'yolların amacına uygun olarak kullanılmasını, olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesi ile düzenlemeyi 2015 yılında iptal etti. 

SAMSUN'DA HUKUKA UYGUN, BURDUR'DA DEĞİL

Samsun'da uygulanan PARKTEK yol üstü otopark uygulaması ile ilgili ise Danıştay 8'inci Dairesi uygulamayı hukuka uygun bulan, 1'inci İdare Mahkemesi'nin aldığı iptal kararını 2016 yılında bozmuştu. Samsun'da bilindiği üzere yol üstü otopark uygulamasının iptali ile ilgili Samsun eski Belediye Başkanı Kemal Vehbi Gül, dava açmış, 1'inci İdare Mahkemesi şikayetleri haklı bularak PARKTEK uygulamasını 2016 yılında iptal etmişti. 

DANIŞTAY 8'İNCİ DAİRESİ SAMSUN PARKTEK' E 2016'DA UYGUN DEDİ

Ancak yapılan temyiz başvurusu üzerine Samsun'da uygulanan yol üstü otopark uygulaması  Danıştay 8'inci Dairesi kararı ile hukuka uygun bulunmuştu. Danıştay 8'inci Dairesi'nin Samsun'da uygulanan parkomat ile ilgili aldığı 'hukuka uygundur' kararı ise 24 Mayıs 2016 tarihinde PARKTEK firması tarafından kamuoyuna açıklandı.

AYNI DANIŞTAY 8'İNCİ DAİRESİ BURDUR'DA İPTAL KARARI ALDI

Burdur'da uygulanan yol üstü otopark uygulaması ile ilgili açılan davada ise Danıştay 8'inci Dairesi bu seferde farklı bir karar alarak, Burdur'da yapılan bu uygulamayı iptal etti. Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği (BURTUKODER), dönemin Burdur Belediyesi’nin 8 Nisan 2010 tarihinde aldığı kararla kent merkezindeki bazı caddelerin ücretli otopark ilan edilip kiraya verilmesini öngöre düzenlemenin iptali istemiyle Isparta İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Ancak Mahkeme derneğin bu talebini redetti.

BURDUR'DA Kİ İPTAL KARARI 2015'DE ALINDI

Mahkemenin red kararını temyiz eden Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneğini haklı bulan Danıştay 8. Dairesi, Burdur'daki kimi caddelerin ücretli otopark olarak tahsis edilmesinin yolunu açan belediye kararını, “yolların asıl amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesiyle iptal etti. Danıştay 8'inci Dairesi'nin Burdur'da uygulanan yol üstü otopark uygulamasını iptal ettiğini dair haberler ise 9 Mart 2015 tarihinde gazete ve internet gazetelerinde yayınlandı.
SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Bafralı Kızlar Tatlı'dır hashtag'i Twitter'da TT oldu

Samsun Bafralı Kızlar Tatlı'dır hashtag'i Twitter'da TT oldu