16 Ocak 2022 Pazar

SAMSUN'DA VAKALARIN YÜZDE 50'SİNDE MUTANT VİRÜS TESPİT EDİLDİ

Samsun'da vakaların yüzde 50'sinde Mutant Virüs tespit edildi

Samsun'da KoronaVirüs testi pozitif çıkan vakaların yüzde 50'sinde Mutant Virüs tespit edildi. Samsun'da KoronaVirüs'ün ardından şimdi de Mutant Virüs çıktı. Mutant Virüs nasıl bulaşır, mutant virüsün belirtileri neler..

22 Şubat 2021 Pazartesi 13:45 SAMSUN HABER

KoronaVirüs vakalarının artış yaşandığı illerin başında gelen Samsun'da şimdi de Mutant Virüs ortaya çıktı. Samsun'da Covid-19 şüphesi ile testleri yapılan vakaların yüzde 50'sinde İngilterede görülen varyant virüsü rastlandı.


Samsun Tabip Odası Başkanı Funda Furtun, mutant virüs olayını doğrularken, vaka sayısının kaç olduğu ile ilgili ise bilgi alamadıklarını söyledi.

DAHA HIZLI YAYILIYOR
Samsun'da mutant virüsün varlığından haberdar olduklarını ve kentte bir çok vakada bu varyant virüsün tespit edildiğini belirten Samsun Tabip Odası Başkanı Furtun, özellikle toplu iş yerleri de bu virüse yakalananların olduğuna dikkati çekti.

Funda Furtun, mutant virüsün, Covid-19'a göre daha fazla ve hızlı yayıldığını da belirterek, "Mutant virüs daha fazla hastalandırmıyor ama bu virüs daha fazla yayılıyor. Belirtileri Covid-19'dan farklı değil. Mutant virüsün bulaşıcılığı daha fazla ve daha hızlı yayılıyor" dedi.MUTANT VİRÜS ÖZEL KİTLERLE TESPİT EDİLİYOR
Mutant Virüsün Türkiye'ye girdiğini ve hızla yayıldığının da altını çizen Samsun Tabip Odası Başkanı Funda Furtun, bu virüsün Covid-19 testlerinde kullanılan kitlerle tespit edilemediğini, bunun için özel kitlerin kullanıldığını kaydederek, şunları dile getirdi.
"Samsun'da bu mutant virüs var. Vaka sayıları konusunda bilgimiz yok. Mutant virüsü tespit edibilmemiz için özel kitlerin yaygınlaştırılması gerekiyor. Covid-19'dan sonra söz konusu bu mutant virüs hakim konuma gelecek ve mutant virüs vaka sayısı artacak. Bunun için Sağlık Bakanlığının acilen mutant virüsü tespit edebilmekte kullanılan özel kitleri yaygınlaştırması gerekiyor."

GAZETECİ SARIKAYA'DA YÜZDE 50'Yİ GEÇTİ DİYE YAZDI
Öte yandan Habertürk Köşe yazarı Muharrem Sarıkaya'da Samsun'da Mutant Virüs vaka sayısının yüzde 50'yi geçtiğini yazdı. Gazeteci Sarıkaya köşe yazısında "Konuyla ilgili Bakanlık çevreleri, Türkiye’de de artışın görüldüğüne vurgu yaptı. Hatta, bir kentte son yapılan PCR testlerinin yüzde 50’den fazlasının İngiltere’de görülen varyant virüs tespit ettiğini belirtti. Bakanlık yetkilisini biraz zorladım baktım il adını vermek istemiyor. Önceki duyumlarımdan da yola çıkarak, “Samsun’dan mı söz ediyorsunuz?” deyince şaşırdı." dedi.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da mutant virüs hortladı KoronaVirüs tedbirlerine uymayanlara tepki var

Samsun'da mutant virüs hortladı KoronaVirüs tedbirlerine uymayanlara tepki var