14 Haziran 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA MİLLET BAHÇESİNE KONULAN SAMSUNSPOR ANITI'NIN AÇILIŞI 20 OCAK'TA YAPILACAK

Samsun'da Millet Bahçesine konulan Samsunspor Anıtı'nın açılışı 20 Ocak'ta yapılacak

Samsun'da Büyükşehir Belediyesi tarafından Millet Bahçesine yapılan Samsunspor Anıtı tamamlanırken, anıtın açılışını 20 Ocak Salı günü Samsun'a gelecek olan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu yapacak.

19 Ocak 2021 Salı 17:38 SAMSUNSPOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Canik ilçesinde bulunan Millet Bahçesine yapılan 1919 metre yüksekliğe ve 320 metrekarelik alana sahip Samsunspor Anıtının açılışını Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu yapacak. 


Türk futbolunun en acı günü anısına Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Samsunspor Anıtı yarın düzenlenen törenle açılacak. Millet Bahçesi’ndeki tören, Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımı ile yapılacak.

Havza ilçesinde 20 Ocak 1989 tarihinde meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden teknik direktör, futbolcular ve otobüs şoförünün anısına Büyükşehir Belediyesi tarafından Millet Bahçesi’ne yaptırılan ‘Samsunspor Anıtı’nın açılışı Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla yarın yapılacak. Saat 11.00'de yapılacak törenle kazada hayatını kaybeden teknik direktör Nuri Asan, futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu, Zoran Tomiç ve otobüs şoförü Asım Özkan anılacak. 

Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 yılı Ocak ayı toplantısında görüşülerek karara bağlanmasıyla yapımına başlanan Samsunspor Anıtı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Seylan tarafından tasarlandı. Tabanda ve cephede beşgen formunda olup 1919 santimetre yüksekliğe ve 320 metrekare oturum alanına sahip anıt, 9 adet betonarme fore kazık üzerine yerleştirildi. Taşıyıcı sisteminde betonarme ve çelik konstrüksiyon kompozit kullanıldı. Dış yüzeyine ayrıca ayna formunda, çapı 3.30 metre olan küre monte edildi. Küre üzerinde de top formunu yakalamak amacıyla paslanmaz çelikten 11 adet beşgen desen yer aldı. 

Kazanın üzerinden 32 yıl geçmesine rağmen acıyı ilk günkü gibi yüreğinde hissettiğini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,“Türk futbolumuzun en acı hadiselerinden birinin yaşandığı 20 Ocak 1989’daki kazada hayatını kaybeden değerlerimizi hiçbir zaman unutmadık. Hala ilk günkü gibi acılarını yüreğimizde hissediyoruz. Samsunspor Anıtı’nın Millet Bahçesi’ndeki yerini alacak olması anlamlı. Kazanın 32.yıldönümünde sayın bakanımızın da katılımıyla Millet Bahçesi içerisindeki anıtımızın açılışını yapacağız” dedi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Ahmet

20 Ocak 2021 Çarşamba 10:28

Umarım bir beton yığınında ibaret olmayıp,bir nebze ruh katılıp, bol bol kırmızı beyaz Samsunspor armalarının yanında Futbol şehitlerimizin kabartmalarınıda oluşturmuşlardır..

Gürkan Samsun

20 Ocak 2021 Çarşamba 10:14

Umarım bolca Samsunspor amblemi ve Kazada Kabartmaları olur..

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun basın camiasının yakından tanıdığı Şenol Kocatepe hayatını kaybetti

Samsun basın camiasının yakından tanıdığı Şenol Kocatepe hayatını kaybetti