04 Temmuz 2020 Cumartesi

17 MİLLETVEKİLİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU

17 Milletvekili belediye başkan adayı oldu

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde, AK Parti'den 3, CHP'den 5, HDP'den 6, İYİ Parti'den 2, bağımsız olarak da 1 milletvekili seçimlerde belediye başkanı adayı oldu.

20 Şubat 2019 Çarşamba 15:00 SİYASET

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde hala vekillikleri devam eden 16 isim, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde belediye başkanı olabilmek için partilerince aday gösterilirken, 1 milletvekili de bağımsız aday olarak belediye başkanlığı yarışına katılacak.


TBMM Başkanlığı görevinden istifa eden AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, partisinden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu. Ak Parti'den aday gösterilen bir diğer önemli isim, Çevre ve Şehircilik eski Bakanı, Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki oldu. Özhaseki, partisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak gösterildi. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin son adayı ise, Aydın milletvekili Mustafa Savaş oldu. Savaş, partisince, milletvekili olarak seçildiği bölgeden belediye başkanı adayı olarak gösterilen tek isim.

CHP'de ise Bolu Belediye Başkan adayı yine aynı ilin milletvekili Tanju Özcan, İzmit Belediye Başkan adayı Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Bursa Osmangazi Belediye Başkan adayı Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Kahramanmaraş Belediye Başkan adayı Ali Öztunç, Ordu Belediye Başkan adayı Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel oldu.

HDP'yi temsilen, Diyarbakır Milletvekili Adnan Selçuk Mızraklı Diyarbakır'dan, Kars Milletvekili Ayhan Bilgen Kars'tan, Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy Bingöl'den, İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm Kocaeli'den, Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan Van'dan, Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Ankara'nın Çankaya ilçesi'nden belediye başkanlığı için yarışacak.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve Adana Milletvekili İsmail Koncuk da, partilerince seçim bölgelerinden aday olarak gösterildiler. 

31 Mart Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlere bağımsız aday olarak katılan tek isim ise, yine TBMM'de Bağımsız Milletvekili olan Erhan Usta oldu. Usta, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını ilan etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Süper Ay manzarası

Samsun'da Süper Ay manzarası