27 Haziran 2019 Perşembe

AK PARTİ SAMSUN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARI TEMAYÜL YOKLAMASINI KİMLER MANİPÜLE ETTİ

AK Parti Samsun Milletvekili aday adayları temayül yoklamasını kimler manipüle etti

AK Parti Samsun Milletvekili aday adayları için yapılan temayül yoklamasının, bazı aday adayları tarafından manipüle edildiği iddiası ortalığı karıştırdı.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 20:09 SİYASET

AK Parti Samsun Milletvekili aday adayları için yapılan temayül yoklamasını kim yada kimler manipüle etti. AK Parti'den Samsun Milletvekili aday adayı olan bazı isimlerin, açıklanmayan ve açıklanmayacağı defalarca belirtilen temayül sonuçlarını, açıklanmış gibi gösterip bazı yayın organlarında kendilerini ön plana çıkartan haberler yaptırdıkları iddia edildi.


AK Parti Samsun Milletvekili aday adayları için yapılan temayül yoklaması sonrası bazı aday adayları açıklanmayan sonuçlarla ilgili kendilerinin birinci çıktığı yönünde manipülasyona başvurunca partide tartışmalar başladı. Manipülasyonun temayül günü dahi bazı aday adayları tarafından yapıldığı ve milletvekili aday adayı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile ilgili oy kullanacak partililere, 'Yusuf Ziya Yılmaz temayüle girmeyecek' denilerek Yusuf Ziya Yılmaz'a oy atmalarının engellenmeye çalışıldığı ileri sürüldü. 

Yusuf Ziya Yılmaz'ın temayülden yüksek oy ile çıkmasından korkan ve gölgede kalacakları için ayak oyunlarına başvuran bazı milletvekili aday adaylarının oyunu, Yusuf Ziya Yılmaz'ın temayüle girdiği yönünde bazı sağ duyulu partililerin yaptığı çağrılar üzerine bozuldu. Edinilen bilgilere göre aynı şekilde AK Parti eski İl Başkanı Muharrem Göksel için de aynı ayak oyunlarının temayül günü yapıldığı gündeme geldi.

Tüm bu ayak oyunlarını sergileyenler temayül sonrası da tekrar harekete geçerek bu seferde, açıklanmayan ve açıklanmayacağı belirtilmiş olmasına rağmen 'Temayül Sonuçları Belli Oldu' başlıkları ile bazı yayın organlarında kendilerinin birinci yada ikinci olduklarını belirten haberler yayınlattı. AK Parti bugüne kadar gerçekleştirdiği hiç bir temayül sonucunu açıklamadı. Buna rağmen şark kurnazlığına başvuran söz konusu aday adaylarının, bazı yayın organlarına kendi isimlerini ön plana çıkartan ve temayül sonuçlarının açıklandığına dair haberler yaptırmaları da şaşkınlık yarattı. Hatta bu haberleri yaptıran aday adaylarının yayın organlarına ait görüntülerle genel merkeze giderek 'Bakın temayülden biz birinci çıktık. Yusuf Ziya Yılmaz'ın adı bile yok' şeklinde algı operasyonlarına başvurdukları da gündeme geldi. Genel Merkezin ise bu yola başvuran aday adaylarına gülüp geçtiği öğrenildi.

Hatırlanacağı üzere Yusuf Ziya Yılmaz, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile milletvekili aday adayı olmuştu. 

Temayül öncesi ise ayak oyunlarına başvuran bazı aday adaylarının ilçe teşkilatlarına kendilerine oy atılması için epeyce bir para dağıttıkları da iddialar arasında..

Öte yandan SamsunveHaber'den Adnan Arslan'da bugün yaptığı bir analizde temayülde yaşanan algı operasyonlarını, maniplasyonları gündeme getirdi..

Samsun'da temayül yoklaması sonuçlarının ne amaçla manipüle edildiği ortaya çıktı. Sonuçları basın yoluyla manipüle ettiren odakların söz konusu haberlerden çıktı alarak Genel Merkez'de algı oluşturmaya çalıştıkları öğrenildi

ALGI OPERASYONU MU?

Samsun'da teşkilatın aday adaylarına yönelik kanaatlerini ölçme ve değerlendirme amacıyla gerçekleştirilen temayül yoklamasının bazı kişiler tarafından özel olarak manipüle edildiği ortaya çıktı. Buna göre; sonuçları kendi belirledikleri rakamlar çerçevesinde duyuran kişiler, basın yoluyla haberleştirilen sonuçlardan çıktı alarak Genel Merkez'de algı operasyonları yapmaya çalıştı.

HEDEF YILMAZ MI?

Geçtiğimiz günlerde aday adaylarına yönelik yine Genel Merkez'de yapılan mülakat esnasında ortaya çıkan manipülasyon çalışmalarının, özellikle milletvekili aday adayı olmak için Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifa eden Yusuf Ziya Yılmaz'ın iddia edildiği şekilde teşkilatta karşılığı olmadığını göstermeyi amaçladığı öğrenildi. Operasyonun sadece Başkan Yılmaz'ı hedef almadığı, başka bazı isimlerin de temayül sonuçları itibariyle daha aşağılarda gösterilerek teşkilatlar nezdinde karşılığı olmayan aday adayları olarak gösterilmeye çalışıldığı öğrenildi.

Öte yandan temayül yoklamasına ilişkin ortaya atılan başka bazı iddialar ise doğruluğu halinde mevcut teşkilat yönetimini sıkıntıya sokacak bilgiler içeriyor. Buna göre; İl Başkanlığı'ndan ilçe teşkilatlarına tavsiye niteliğinde isim listeleri gönderildiği ve bu isimler arasında Başkan Karaduman'ın ortağı Hasan Tahsin Şengül'ün isminin de yer aldığı iddia ediliyor. 

BASKI İDDİALARI VAR

Çarşambalı olması hasebiyle öne çıkması çok muhtemel olan Başkan Yılmaz'ın bu çerçevede de hedefte yer aldığı ve aynı bölgeden başka adayların yazılması ancak Başkan Yılmaz'ın adının yazılmamasının özellikle talep edildiği konuşuluyor. Bu çerçevede temayül yoklaması günü Çarşamba teşkilatına mensup kişilere 9 kişilik liste gönderildiği ve bu kişilere oy verilmesinin istendiği ancak teşkilatın bu baskıya karşı çıktığı ifade ediliyor.

SANDIK BAŞINDA İKNA

Benzer çalışmaların her ilçede hayata geçirildiği; her ilçeye gönderilen tavsiye listesinde Başkan Karaduman'ın ortağının isminin yer aldığı ve hatta sandık başlarında halen il yönetiminde görev yapan 2 il başkan yardımcısının sözlü olarak da teşkilat mensuplarını bu isme oy vermeleri konusunda yönlendirmeye çalıştığı iddia ediliyor. Yine Atakum ilçesinde de tıpkı Çarşamba teşkilatı gibi yukarıdan gelen talepler kısmen dikkate alınarak özel bir liste oluşturulduğu ve teşkilat mensuplarının yönlendirilmeye çalışıldığı iddia ediliyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da flaş gözaltı! Aslan Karanfil FETÖ'den gözaltına alındı

Samsun'da flaş gözaltı! Aslan Karanfil FETÖ'den gözaltına alındı