24 Ağustos 2019 Cumartesi

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'DAN ESNAFLARA MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

Başbakan Binali Yıldırım'dan esnaflara müjde üstüne müjde

Başbakan Binali Yıldırım, esnaf kredilerinde üst limitin 150 bin TL'den 200 bin TL'ye çıkarılacağını açıklayarak, iş yerini ve sıfır araç satın almak isteyen esnaflarada 500 bin TL kredi kullanma imkanı tanınacağını müjdeledi.

17 Ekim 2017 Salı 12:46 SİYASET
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Grup toplantısında yaptığı konuşmada esnaflara yeni müjdeler verdi. Başbakan Yıldırım, esnaf kredilerinde üst limitin 150 bin liradan 200 bin liraya çıkartılacağını müjdeledi.

Başbakan Binali Yıldırım, esnaflara müjde vererek işletme kredisi sınırının 150 bin liradan 200 bin liraya yükseltileceğini açıkladı. AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, işyerini satan almak isteyen esnaflara düşük faizle 500 bin lira kredi imkanı tanınacağını bu kredinin de 10 yıl vade ile geri ödeneceğini söyledi. Yıldırım, esnaflara verdiği bir diğre müjdede ise esnaflara yine 500 bin liralık araç kredisi verileceğini bununda 5 yıl vade ile geri ödeneceğini belirtti.

AK Parti Grup Toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, şunları dile getirdi.
"Türkiye için çalışan alın teri döken, katma değer üreten herkesin başımızın üzerinde yeri var.  Esnafımızla ilgili özel pragraf açmak isityorum. Biz esnafımızı büyüyen, güçlü Türkiyenin ana bel kemiği olarak görüyoruz. 15 yıldır esnafa desteğimiz artarak devam ediyor. 2002 yılında bir yıl boyunca bütün esnafa verilen kredi miktarı 153 trilyon.  Bugün bu 22 katrilyona çıkmış. Bu yılın 9 ayında esnafa açtığımız kredi 9 milyarı geçti. Halk Bankasından verilen düşük  kredili destek miktarı 5.5 milyar lira. Esnaflar üretiyor, esnaf istihdam sağlıyor. Esnaf  ekonomiyi ayakta tutuyor, unutulan sanatları ayakta tutuyor. Esnafa ne yapsak azdır.  Yüksek faiz sürekli olacak bir şey değil önemli olan faizlerin makul seviyeye gelmesi.  Türkiyenin büyümesi için buna ihtiyaç var. Bu konuda önemli kararlar alacağız. Son üç yılda  hiç olmadığı kadar ülkemiz iyi durumda. Bütün bunlar ortadayken büyüme yüzde 5'in üzerinde seyrediyorken, küresel yatırımlar günden güne artıyorken faizlerin yüksek olmasının ekonomik kurallarla izahı mümkün değil. Alacağımız tedbirlerle faizlerinde kendi doğal sınırı içerisinde kabul edilebilir sınırlara çekilmesini sağlayacağız. ve böylece yatırımlarda  ilave hazine desteği gerekmeden bu yatırımların gerçekleşmesi mümkün hale gelecek.  Kredi kullanan esnaflar 2002 yılında üst limiti 5 bin liradan kredi kullanabiliyordu.  Şimdi ne  oldu 150 bin lira.  Şimdi TESKOMB ile yeni bir anlaşma yapıyoruz.  İşletme kredisi sınırı 150 bin'den 200 bine çıkartılıyor. Esnaf ve sanatkarlarımız  bulunduğu iş yerini satın almak istiyorsa kredi kullanabilecek. Bunun için 500 bin lira kredi alacak 10  yıl vade ile geri ödeyecek. Yeni araç alırsa, inek olur, kamyonet olur minibüs olur ne olursa  olsun ihtiyacı olan sıfır araçta taşıt edindirme kredisi kullanabilecek. Bunu da 500 bin lira kredi ile 5 yıl vade ile alabilecek. Bütün bunların faizi özel olacak. Düşük oranlı faiz olacak. bütün bu yenilikler  esnafımıza hayırlı olsun."
SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Metin Sinecek: Esnaflara verilen müjdelere şapka çıkartıyoruz

Metin Sinecek: Esnaflara verilen müjdelere şapka çıkartıyoruz