16 Temmuz 2019 Salı

BİNALİ YILDIRIM TBMM MECLİS BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

Binali Yıldırım TBMM Meclis Başkanlığına seçildi

TBMM Meclis Başkanlığı için bugün yapılan seçimde Binali Yıldırım 3'üncü turda meclis başkanlığına seçildi. Binali Yıldırım TBMM Meclis Başkanlığına seçildi.

12 Temmuz 2018 Perşembe 17:31 SİYASET

Türkiye Büyük Millet Meclisinde(TBMM) bugün meclis başkanlığı için yapılan seçimde AK Parti'nin adayı olan Binali Yıldırım, 3'üncü turda meclis başkanlığı görevine seçcilen isim oldu.


TBMM'de meclis başkanlığı için AK Parti ve MHP'nin adayı olan Binali Yıldırım 581 milletvekilinin katıldığı birinci tur oylamada 331 oy alırken, CHP'nin adayı Erdoğan Toprak 134 oy aldı. HDP'nin meclis başkan adayı Meral Danış Beştaş birinci tur oylamada 65, İYİ Parti'nin adayı Hayrettin Nuhoğlu 43,  Saadet Partisi'nin adayı Nazım Cihangir ise 4 oy aldı.

Meclis başkanlığı için yapılan ikinci tur oylamada ise 584 milletvekili seçime katılırken, AK Parti ve MHP'nin adayı Binali Yıldırım 336, CHP'nin adayı: Erdoğan Toprak 131,  HDP'nin adayı Meral Danış Beştaş 65,  İyi Parti'nin adayı Hayrettin Nuhoğlu 42, Saadet Partisi'nin adayı ise  Nazım Cihangir İslam 4 oy aldı.

3'ÜNCÜ OYLAMADA BİNALİ YILDIRIM MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ
TBMM Meclis Başkanlığı için yapılan 3'üncü tur oylamada ise AK Parti ve MHP'nin adayı Binali Yıldırım 335, CHP'nin adayı: Erdoğan Toprak 135,  HDP'nin adayı Meral Danış Beştaş 63, İyi Parti'nin adayı Hayrettin Nuhoğlu 40, Saadet Partisi'nin adayı ise  Nazım Cihangir İslam 5 oy aldı.

Öte yandan TBMM Meclis Başkanı seçilen Binali Yıldırım, mecliste yaptığı teşekkür konuşmasında şunları dile getirdi.
"27'inci dönem yasama meclisimizin milletimize ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Gazi meclisimizin 28'inci başkanı olarak hepinize teşekkür ediyorum. Milli iradenin bağımsızlık ve egemenlik ruhu ile ayağa kalkmasını sağlayan Atatürk' ve arkadaşları olmak üzere ve ecdadımızı en samimi duygularla yad ediyor ruhları şad olsun diyorum. Gazi meclisimize bu dönemde önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. 24 Haziran seçimleri ile meclis yeni yönetim sistemi ile birlikte yasama faaliyetlerinde başlangıç yapıyor. Bu dönemde yüce meclisin görevi ve sorumlulukları artmıştır. Meclisimiz bir yandan memleketimizin milletimizin ihtiyacı olan yasaları hayata geçirirken, diğer yandan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile icraatları daha etkin yapılmasını sağlayacak. Yeni dönem meclisi yapılan anayasa değişikliği doğrultusunda uzlaşma kültürünü daha da geliştirme imkanına sahip olmuştur. Oy veren vatandaşlarımızın hemen hemen tamamı mecliste temsil imkanına kavuşmuştur.  Bilindiği gibi yeni dönemde yürütmenin, meclise tasarı gönderme yetkisi yoktur. Kanun yapma yetkisi tamamen meclise ve milletvekillerine ait olacaktır. Bu durum yasama organını çok daha önemli hale getirmektedir. Meclis araştırması, yazılı soru önergeleri gibi mekanizmaların yeni dönemde etkin bir şekilde uygulanması mümkün hale gelecektir. Görev sürem içerisinde milletimizin beklentilerini karşılayacak şekilde. milletvekillerimizin bölgelerine yönelik taleplerin, sorunların gündemde tutulması ve hükümet nezdinde takip edilmesi noktasında üzerime düşen sorumluluğu yerine getireceğimi bilmenizi isterim.  Seçilmeme katkı sunan bütün milletvekillerine açıkça desteğini ortaya koyan AK Parti ve MHP Grubuna teşekkür ediyorum. Oy veren yada vermeyen bütün milletvekillerinin başkanı olacağımın bilinmesini ister hepinizi saygı ile selamlarım"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Erdoğan Tok patlamanın yaşandığı mahalleye gitti

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Erdoğan Tok patlamanın yaşandığı mahalleye gitti