20 Ekim 2019 Pazar

CHP, BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPTI

CHP, belediye başkan adaylarında değişiklik yaptı

31 Mart 2019 yerel seçimleri için İYİ Parti ile ittifak kuran Cumhuriyet Halk Partisi tarafından, mevcutta bulunan 230 belediye başkanından 80'i ile yola devam etmeme kararı alınarak, bağlı bulundukları yerlerden yeniden aday gösterilmedi.

20 Şubat 2019 Çarşamba 16:42 SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi'nde Millet İttifakı değişimi yaşanıyor. 31 Mart yerel seçimleri için İyi Parti ile ortak adaylar çıkarma konusunda anlaşan CHP, elinde bulunan 230 belediyeden, 80'inde değişikliğe giderek mevcut belediye başkanlarını yeniden aday göstermedi.

 

İYİ Parti ile, 23'ü büyükşehir olmak üzere, 27 ilde iş birliği yapan Cumhuriyet Halk Partisi'nde, mevcut 230 belediye başkanından 80'i yeniden listeye alınmadı.

 

CHP'de Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir'in yerine Şenol Şanal, Kırklareli'de Mehmet Siyam Kesimoğlu yerine Mehmet Tuna Soykan, Sinop'ta Baki Ergül yerine Barış Ayhan aday gösterildi. Partinin Burdur, Çanakkale, Edirne, Giresun ve Yalova belediye başkanları ise tekrar aday gösterildi.

 

CHP'nin 6 büyükşehir belediye başkanından sadece İzmir'de değişikliğe gidildi. Cumhuriyet Halk Partisi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu'nun yerine Mustafa Tunç Soyer'i aday yaptı.

 

Özlem Çerçioğlu Aydın'da, Yılmaz Büyükerşen Eskişehir'de, Lütfü Savaş Hatay'da, Osman Gürün Muğla'da ve Kadir Albayrak Tekirdağ büyükşehir başkanlıklarında yerlerini korudu.

 

5 MİLLETVEKİLİ, BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY GÖSTERİLDİ

CHP'de 5 milletvekili de belediye başkanı olabilmek için partilerince aday olarak gösterildi. Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç kendi illerinde aday oldu. Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet İzmit'te, Bursa milletvekili Erkan Aydın ise Osmangazi ilçesinden aday gösterildi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi'nde, 19 büyükşehir belediye başkan adayından sadece biri kadın aday olarak belirlenirken, 38 il adayından da sadece 2'sini kadın aday olarak listeye aldı. Buna göre, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Özlem Çerçioğlu, Amasya'da ise Serpil Saraçoğlu, Muş'ta da Tansu Saraç CHP'nin kadın adayları oldu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Cumhur İttifakı Samsun adayı Mustafa Demir Saathane Meydanında esnaf ve vatandaşları gezdi

Cumhur İttifakı Samsun adayı Mustafa Demir Saathane Meydanında esnaf ve vatandaşları gezdi