19 Ekim 2021 Salı

CHP SAMSUN ESKİ İL BAŞKANI AKCAGÖZ 10 KASIM TÖRENİNDE YAŞANAN OLAYA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Samsun eski İl Başkanı Akcagöz 10 Kasım töreninde yaşanan olaya tepki gösterdi

CHP Samsun eski İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, 10 Kasım'da Atatürk Anıtında yaşanan olaya tepki göstererek, "Yöneticilerin ciddiyetten uzak tavırlarını kınıyoruz" dedi.

10 Kasım 2020 Salı 17:55 SİYASET

CHP Samsun eski İl Başkanı Tufan Akcagöz, 10 Kasım Atatürk'ü Anma töreninde Samsun'da Vali ve Büyükşehir Başkanının geç kalması olayı ile ilgili açıklama yaptı.


Basın yayın organlarına e-mail göndererek Samsun Atatürk Anıtında yaşanan olayla ilgili açıklama yapan Tufan Akcagöz, 10 Kasım töreninde yaşananların büyük bir üzüntü ve infiale neden olduğunu söyledi.

Samsun'da gerçekleştirilen 10 Kasım törenine Samsun Valisi Zülkif Dağlı ve Büyükşehir Başkanı Mustafa Demir'in geç kalması gündem olmuştu. Samsun Valiliği yaygın basın organlarına da yansıyan olayla ilgili yaptığı açıklamada, geç kalma iddiasını doğrulamamıştı. 

CHP Samsun eski İl Başkanı Akcagöz ise konuyla ilgili yazılı olarak yaptığı açıklamada Atatürk Anıtında yaşananları eleştirerek şunları dile getirdi.
"Samsun'da Valilik programı çerçevesinde gerçekleşen 10 Kasım Ata'ya saygı törenleri esnasında Samsun Valisi Zülküf Dağlı'nın ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in törene geç gelmesi, Samsun Garnizon Komutanı Albay İbrahim Camcı'nın ise, 09.05'te sirenlerin çalmasına ve saygı duruşunun başlamasına rağmen durmayarak anıta çelenk koyması, bu esnada kimi görevli şahısların da saygı duruşunun ruhuna aykırı olarak etrafta geziniyor olması, Türkiye kamuoyunda büyük bir üzüntü ve infiale sebep olmuştur. 

Bir kere, bu önemli günde bu kenti yönetenlerin törene geç kalmasını kabul etmek asla mümkün değildir. Başka hangi önemli işler nedeniyle bu törene geç kaldılar, bunu bilmek isteriz. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk'ü yılda bir kez 10 Kasım 9.05'te resmi olarak anıyoruz ancak onu yılın 365 günü minnetle, saygı ve hasretle anıyoruz. Yılda bir gün resmi tören organize etmekle mükellef olan kent yöneticilerinin, bu denli ciddiyetten uzak tavırlarını Atatürk'e borçlu yurttaşlar olarak kınıyoruz.  Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk, kuran ve kurtaran iradenin adıdır. Bu nedenle, resmi bayram ve törenlerle ilgili mevzuat gereği organize edilen bu anma etkinliğinin de bu çerçevede ve Atamızın saygınlığına yakışır bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekirdi. Hele ki Garnizon Komutanı'nın siren çaldığı, saat 09.05'i gösterdiği ve herkesin saygı duruşunda bulunduğu esnada saygı duruşunu bozarak çelenk koymasını, bu özrü gerektiren davranışı özellikle kamuoyunun vicdanına bırakıyorum."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

CHP Atakum İlçe Gençlik Kolları Başkanından 10 Kasım'da yaşanan geç kalma krizine tepki

CHP Atakum İlçe Gençlik Kolları Başkanından 10 Kasım'da yaşanan geç kalma krizine tepki