24 Haziran 2019 Pazartesi

CHP SAMSUN ESKİ İL BAŞKANI AKCAGÖZ'DEN SÜLEYMAN SOYLU İÇİN SUÇ DUYURUSU

CHP Samsun eski İl Başkanı Akcagöz'den Süleyman Soylu için suç duyurusu

CHP Samsun eski İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Valilere verdiği 'CHP İl Başkanlarını şehit cenazelerine almayın' talimatı ile ilgili suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

29 Haziran 2018 Cuma 12:24 SİYASET

CHP Samsun eski il Başkanı ve milletvekili aday adayı Av. Tufan Akcagöz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun CHP İl Başkanlarının şehit cenazelerine alınmaması ile ilgili Valilere verdiği talimatın halkı kın ve düşmanlığa tahrik ettiğini ve bu talimatın bir nefret suçu olduğunu kaydeden Tufan Akcagöz, Afrin'de şehit olan Ali Gümüş'ün CHP Gençlik Kolları üyesi olduğunu hatırlattı.

CHP Samsun eski İl Başkanı Tufan Akcagöz, yaptığı açıklamada  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun nefret ve ayrımcılık suçu işlediğini ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini söyleyerek, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, temsil ettiği makamın 81 Milyon insana, bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait olduğunu unutarak, suç işliyor. ‘CHP’liler şehit cenazelerine alınmasın’ demek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek demektir, toplumsal ayrımcılık demektir. Sayın Bakan’ın, ağzından çıkanı kulağı duymuyor sanıyorum. Türk Ceza Kanunu’nun 122 ve 216. maddeleri açık. Bakan, apaçık bir şekilde nefret suçu işliyor ve ben kendisi hakkında Samsun Cumhuriyet Savcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunuyorum. Soylu bilmiyorsa, hatırlatmakta fayda var. Cumhuriyet Halk Partisi’ni, gaziler kurdu. Savaş gördüler, ölümlere şahit oldular. Şehitler verdiler. Binlerce şehidin aziz ruhu, manevi yardımcıları oldu. Kurtuluş mücadelesi ruhuyla yaşadılar ve Cumhuriyet’i kurdular. Bakan Süleyman Soylu, işte bu Cumhuriyet’in Bakanı’dır. Derhal istifa etmeli; şayet etmezse, ivedilikle görevden alınmalıdır. Böyle konuşan bir Bakan, daha fazla görevde kalamaz. Şehit cenazeleri, hepimizindir. İnsanları, şehit cenazeleri üzerinden tasnif etmek ve kutuplaştırmak, en büyük bölücülüktür. Şehit cenazelerine elbette gideceğiz. Bizi oraya aldırmayacak adam tanımıyorum. Ancak, hükümetin asli görevi şehit gelmesin diye uğraşmak iken, şehit cenazeleri üzerinden yapılan bu çirkin siyaseti de kınıyorum. Valilere böyle bir talimat gelmiş olabilir. Allah göstermesin, bir daha şehit cenazesi ile karşılaşmayalım. Ancak bölgemize bir daha şehit gelirse, ilçe başkanlarımızla birlikte, tüm üyelerimizin de desteğiyle şehidimizin tabutu başında olacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Gücü yeten gelsin, müdahale etsin" dedi. 
      
ŞEHİTLERİN HEPSİ BİZİMDİR
Ocak ayında Afrin’de şehit düşen Ali Gümüş'ün CHP Gençlik Kolları Üyesi ve Mut ilçe yöneticiliği yaptığını da dikkati çeken Tufan Akcagöz, şöyle konuştu.
"Şehitlerin tümü bizimdir. AKP’li, MHP’li, CHP’li diye ayrım yapmak bize yakışmaz. Geçen Ocak ayında bir şehit verdik. Adı Ali Gümüş. Bir vatan evladı. CHP’de bir takım görevlerde bulunmuş. Bakan Süleyman Soylu’ya göre tabutu yerde kalacak. Olacak iş mi? Soylu derhal istifa etmelidir ya da görevden alınmalıdır. Valilere vermiş olduğu talimatla, büyük bir nefret suçu işlemiştir."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Tekkeköy İlçe Belediyesi yeni yatırımların açılışını yapacak

Samsun'da Tekkeköy İlçe Belediyesi yeni yatırımların açılışını yapacak