16 Mayıs 2021 Pazar

CHP SAMSUN İL BAŞKANI TÜRKEL KISITLAMALAR NEDENİYLE ESNAFIN İFLAHININ KESİLDİĞİNİ SÖYLEDİ

CHP Samsun İl Başkanı Türkel kısıtlamalar nedeniyle esnafın iflahının kesildiğini söyledi

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, uygulanan kısıtlamalar nedeniyle esnafların iflahının kesildiğini söyleyerek, "Samsun'da esnaflar artık feryat ediyor" dedi.

21 Kasım 2020 Cumartesi 21:47 SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Korona Virüs yasakları nedeniyle esnafların zor durumda olduğunu açıklayarak, "Binlerce işçi çalıştıran fabrikalarda, AVM'lerde kamu kurumlarında Covit yok sadece esnafımıza virüs var" dedi.


Esnafın uygulanan kısıtlama ve yasaklar nedeniyle nefes alamaz hale geldiğini kaydeden CHP Samsun İl Başkanı Türkel, "Açıklanan son tedbirlerle hizmet sektöründe çalışan esnaf kalmayacak, yüzde doksanı batacak. Salgının sadece esnafa kısıtlama getirerek önlenemeyeceğini ne zaman göreceksiniz" dedi.

Covid-19 salgınının başladığı Mart ayı itibariyle kahveci esnafının iflas ettiğini söyleyen Fatih Türkel, açıklanan yeni yasaklar ile de özellikle lokanta ve restoranların kapandığını kaydederek, "Bu işletmelerde çalışan personel ve işletme sahipleri bir yandan kira, bir yandan kredi ödemeleri ile bu süreçte nasıl ayakta kalacak. Binlerce işçi çalıştıran fabrikalarda, AVM'lerde kamu kurumlarında Covit yok, sadece esnafımıza virüs var. Geçtiğimiz günlerde yine esnafla ilgili bir yapılandırma paketi açıklandı. Lakin esnaf daha önceki çektiği kredileri bile ödeyemezken dükkanı ve kepengi kapalıyken evine ekmek götürme mücadelesi verirken, eski borçlarını ödeyemezken, yeniden borç ve vergi yapılandırmasının esnafımıza kesinlikle bir katkısı yoktur." diye konuştu.

Samsun'daki esnafların feryat ettiklerini belirten CHP İl Başkanı Türkel, açıklamasında şunları dile getirdi.
"AK Parti milletvekilleri Samsun'daki esnaf odalarımız feryat ediyor. Lütfen duyun şehri ve ülkeyi yönetenler yara kangren olmuş siz pansuman öneriyorsunuz. Bu yaranın acilen antibiyotikle tedaviye ihtiyacı var. Bu yaranın tedavisinin tek yolu geçici pansumanlar değil kesin çare olacak çözümlerdir. Bize göre aç kapa uygulamaları ile Türkiye virüsle mücadelede başarılı olamaz. Bize göre iktidar pandemi sürecinde savruluyor. Acilen Türkiye de ve Samsun da işçinin esnafın giderleri karşılanarak 21 gün süre ile tam olarak eve kapanmalıdır."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İlkadım Belediyesi karantinada olan ihtiyaç sahiplerine kahvaltı ve akşam yemeği verecek

İlkadım Belediyesi karantinada olan ihtiyaç sahiplerine kahvaltı ve akşam yemeği verecek