24 Ağustos 2019 Cumartesi

CHP SAMSUN MİLLETVEKİL HAYATİ TEKİN'DEN BAKAN ZEYBEKÇİ'YE DOMUZ ETİ SORUSU

CHP Samsun Milletvekil Hayati Tekin'den Bakan Zeybekçi'ye domuz eti sorusu

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Hayati Tekin, TBMM'de yaptığı konuşmada Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye "2006'da çıkarttığınız Kanunla domuz eti satışına devam mı" diye sordu.

01 Kasım 2017 Çarşamba 18:42 SİYASET
CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, mecliste Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye domuz eti satışını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Hayati Tekin, TBMM'de yaptığı konuşmada  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye "2006'da çıkarttığınız Kanunla domuz eti satışına devam mı" diye sordu. 

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, mecliste yaptığı konuşmada Bakan Zeybekçi'ye, "Sayın Bakanım, Türkiye'de üretilen ve ihracat yapılan tüm gıda firmalarının helal gıda akreditesi olduğunu biliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmekte olan 501 Sıra Sayılı Helal Akreditasyon Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı üzerinde söz alan CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye helal Akreditasyon kanun tasarısı mecliste yasalaştıktan sonra domuz eti raflarda satılmaya devam edecek mi. Haramı helali geçmiş olan Hükümetinizde amaç, iç piyasada helal-haram çelişkisi yaratarak toplumun kafasını karıştırmaktır, bunu biliyoruz. Peki, her şeye rağmen domuz etini raf malı olmaktan çıkartacak mısınız" diye sordu.

BAKAN ZEYBEKÇİ'DEN DOMUZ ETİ CEVABI

Ekonomi Bakanı  Nihat Zeybekçi ise Hayati Tekin'in  domuz eti ile ilgili sorduğu soruya "Milletvekilimizin sorduğu domuzla ilgili. Hiçbir şeyle ilgili, Türkiye'de helal haramla ilgili bir kısıtlama, sınırlama, bir uygulama yoktur ancak sadece ve sadece domuzla ilgili Tarım Bakanlığının bir şartı vardır. İçerisinde domuz karışımı olan veya domuz eti olan tüm ürünler üzerine görülür ve ayrıca sergilenmek ve stoklanmak kaydıyla böyle bir uygulamaya tabi olmak zorundadır. Üzerine de yazılmak zorundadır. İçinde ne kadar domuz olduğu da açıklanmak zorundadır." yanıtını verdi.
SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da KHK'dan ihraç 4 eski polis memuruna FETÖ'den hapis cezası

Samsun'da KHK'dan ihraç 4 eski polis memuruna FETÖ'den hapis cezası