24 Temmuz 2021 Cumartesi

CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ HANCIOĞLU ALTIN ARANDIĞI İDDİALARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu altın arandığı iddialarını meclis gündemine taşıdı

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Kanadalı Eldorado altın şirketinin Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağlarında altın araması yaptığı iddiaları üzerine konuyu meclis gündemine taşıyarak "Kaç ağaç kesildi kimlere ruhsat verildi" diye sordu.

23 Ağustos 2019 Cuma 13:33 SİYASET

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'a Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağlarında yapılan arama çalışmaları kapsamında kaç ağacın kesildiğini sordu.


Kanadalı altın madenciliği şirketi Eldorado'nun ana hissedarı olduğu bilinen Türpag isimli konsorsiyumun, Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan 1975 hektar alanda yürüttüğü 'arama' çalışmaları sırasında "seyreltme" adı altında yapılan ağaç kesimini Meclis gündemine taşıyan CHP'li Neslihan Hancıoğlu, bu çalışmalar sırasında kaç ağaç kesildiğinin ve Samsun genelinde hangi şirketlere maden arama ve işletme ruhsatı verildiğinin açıklanmasını istedi.

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Kanadalı Eldorado Gold Corporation'ın ana hissedarı olduğu bilinen Türpag isimli şirketin Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları mevkiinde yürüttüğü çalışmalar ve Samsun ili genelinde verilmiş olan maden ruhsatları konusunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den açıklama istedi.

Hancıoğlu konuya ilişkin olarak verdiği önergede, ülkemizde 1980’li yıllardan itibaren uygulanmaya başlayan neo-liberal politikalar sonucunda bütün sektörler gibi madencilik sektörünün de uluslararası tekeller ve sermaye gruplarının talanına maruz kaldığına işaret ederek şu tespitlerde bulundu:
"Bu süreç, yeraltı kaynaklarımızın yanı sıra doğal, kültürel ve tarihi varlıklarımızı da tehdit eden bir hal almıştır. Uygulama, özellikle 2002 yılından itibaren doğal, tarihi ve kültürel varlıklarımızın yıkımı, milli kaynaklarımızın 'arama' ve 'işletmecilik' adı altında yabancılara peşkeş çekilmesi şeklinde sürmektedir. Yer altı kaynaklarımızın, ülkemizin gelişimi ve halkımızın refahı için kullanılabilmesi, ancak yer üstü zenginliklerimizin korunmasıyla mümkündür. Ancak mevcut politikalar sonucu ortaya çıkan yıkım tablosu, ülkemizin yer altı zenginliklerini de onun üzerindeki doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerimizi de koruyamadığımızı tescillemektedir."

Yabancı şirketler eliyle Samsun'da da maden arama çalışmaları yürütüldüğüne işaret eden Hancıoğlu, özellikle Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan 1975 hektar alanda Kanadalı Eldorado isimli şirketin öncülüğünde yürütülen 'arama' çalışmalarının hızlandığını, söz konusu sahada 'seyreltme' adı altında ağaç kesiminin yapıldığını ve bu durumun halkta endişe uyandırdığını kaydederek bakan Dönmez'den şu sorulara cevap vermesini istedi:
"- Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ.'nin, Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan 1975 hektar alanda 'arama' faaliyeti yürütebilmesi için kullandığı yollarda bu güne kadar ne kadar ağaç kesmiştir?
- Bahse konu sahada arama faaliyetleri süresince kesilmesi öngörülen ağaç sayısı nedir?
- Mevkii, alan büyüklükleri, sahipleri ve süreleri ayrı ayrı belirtilmek suretiyle, bakanlığınızca Samsun ili genelinde verilen maden arama ve işletme ruhsatları hangileridir?"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da AK Parti Canik İlçe Başkanlığı görevine atanacak isim belli oldu

Samsun'da AK Parti Canik İlçe Başkanlığı görevine atanacak isim belli oldu