18 Şubat 2019 Pazartesi

CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ HAYATİ TEKİN: SAMSUN'A VERİLEN 3 MÜJDE DE HİKAYE

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin: Samsun'a verilen 3 müjde de hikaye

CHP Samsun Milletvekili Hayati tekin meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Samsun'a verdiği ikinci üniversite, şehir hastanesi ve hızlı tren müjdesinin hikaye olduğunu söyledi.

04 Mayıs 2018 Cuma 15:46 SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Hayati Tekin Meclis, meclis genel kurulunda Samsun Üniversitesi, Samsun Şehir Hastanesi ve Hızlı Tren ile ilgili açıklamalarda bulundu.


CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Samsun'a verdiği 3 müjdesinin hikaye olduğunu söyledi. 

TBMM Genel Kurulunda konuşan CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Samsun Üniversitesi ile ilgili "Yani bir üniversite değil, Ondokuz Mayıs Üniversitesinin bölünmesi. Bafra’dan İşletme-Çarşamba’dan Toplum Bilimleri FETÖ’den Mühendislik-Mimarlık, fakültelerinin toplanıp, yeni bir üniversite değil OMÜ’nün bölünmesidir. Amaç tüm Türkiye’deki üniversitelerde olduğu gibi mevcut üniversiteleri ve yeni kurulanların yönetimlerini yeni ihdas edecek kadrolarla ele geçirmek. Yalnız perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Amaç; bugün üniversitelerin bölünme çabalarının üniversite yönetimlerinin yeni ihdas edilecek kadrolarla ele geçirilme çabası olduğu görülmektedir. Samsun Ondokuz mayıs üniversitesi bölünerek Samsun İlkadım üniversitesi olacak. Ön görülen 505 adet kadro ihdas edilecek." dedi.

Hayati Tekin konuşmasının devamında; “Hal böyleyken, AKP Genel Başkanı sayın Erdoğan Samsun’da 3 müjde verdi. 3’ü de hikaye. Size anlatayım;
1'inci müjde Samsun Üniversitesi kurulması! Yapılan iş çok basit; FETÖ’den kapatılan Canik Başarı Üniversitesi tabelasını indirip Samsun Üniversitesi tabelasının aynı üniversiteye asılmasından ibarettir. Yani müjde boştur. Bir şey yapılacaksa, hiç olmazsa Çarşamba Mustafa Kemal Gündoğdu Kampüsü düz ovada 78 bin metrekare arazide boş beklemekte. Ziraat Fakülteleri başta olmak üzere Çarşamba Mustafa Kemal Gündoğdu kampüs alanına kaydırılarak, Ziraat Fakülteleri de zirai üretim ile iç içe sokulmuş olur. Terme, Ayvacık, Salıpazarı ve Çarşambalılar AKP’ye LAF anlatamadıkları için hazır üniversitelerini YEŞİLIRMAK Üniversitesi olarak istemektedir. Buna da hakları vardır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak ve başta şahsım olarak bunun takipçisi olacağız… 2'inci müjde çok önemli. Yalnız müjdenin hangi iş adamına verildiği belli değil. Tüm Samsun halkı tarafından merak edilmektedir. Müjde: Şehir Hastanesi. Hastanenin arsası orman ve hazineden, ihalesi 27 yıl süreyle devletten, yüzde 70 doluluk taahhüdü devletten geriye kalan 9 ila 11 yılda kendisini amorti edecek Şehir Hastanesi ortalama 10 yılda şahsın olacak. Kalan 17 yıllık peşkeşin bedelini Samsun’un çocukları hatta torunları ödeyecek. Borcun müjdesi Samsunlulara hayırlı olsun. Üçüncü müjde hızlı tren. Elbette ki şahsım da başta olmak üzere Kırıkkale, Çorum, Amasya, Samsun'da yaşayanlar olarak hızlı tren isteğimizdir. Sayın Davutoğlu başta olmak üzere bu müjde on yıldır pompalanıyor. Ülkenin amacı hızlı trenin imalatının yani üretiminin bir an önce gerçekleştirilmesi ülke ve ülkenin geleceği için elzemdir. 400 kilometre hızlı trenin maliyeti ortak konsorsiyumla yaklaşık 30 milyar dolara mal olmaktadır. On yıl daha bu partal söylenecek: Delice-Samsun arası hızlı tren hattı yaklaşık 3 milyar dolara mal oluyor yani gerçek üretimin yüzde 10'u Delice-Samsun arasından karşılanıyor. Bu pozisyonda yapılacak olan hat Fransız'a, İtalyan'a, İspanyol'a ödenecek olan döviz demektir, tabii ki olmayan döviz. TÜLOMSAŞ hikâyesi ölme eşeğim ölme misali yıllardır söyleniyor, beş on yıl daha söyleneceğe benziyor. Üçüncü müjde dağın fare doğurması gibi, hepsini topladığın zaman bir sıfır ediyor. Ayrıca, 556 sıra sayılı Kanun Tasarısı'nda sadece üniversiteler bölünmüyor, öğrenciler de bölünüyor." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AK Parti Samsun Milletvekili aday adayları tanıtıldı sırada temayül yoklaması var

AK Parti Samsun Milletvekili aday adayları tanıtıldı sırada temayül yoklaması var