24 Nisan 2019 Çarşamba

CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ HAYATİ TEKİN'DEN BAKAN EROĞLU'NA LADİK GÖLÜ ŞİKAYETİ

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin'den Bakan Eroğlu'na Ladik Gölü şikayeti

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, mecliste yaptığı konuşmada, Ladik Gölü'nün DSİ'den ve İsrail sazanından çektiğini kimseden çekmediğini söyleyerek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na durumu şikayet etti.

13 Nisan 2018 Cuma 12:24 SİYASET

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı konuşmada Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu'na Ladik Gölünde yaşanan sorunları şikayet etti.


CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Ladik Gölünde bulunan turna balıklarının İsrail sazanı tarafından yok edildiğine dikkat çekerek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na mecliste yaptığı konuşmada, "Ladik Gölü DSİ ile İsrail sazanından çektiğini kimseden çekmiyor" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Görüşülmekte olan 548 sıra sayılı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşmelerinde söz alan CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin Çarşamba Ovası, Tekkeköy Deresi ve Ladik Gölü’nde yaşanan sorunları gündeme getirdi.

Çarşamba Ovası battı, üretici mağdur oldu

CHP’li Tekin; Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na sözlü olarak şu soruları yöneltti; “Sayın Bakanım, geçen yıl yani 2017'de Samsun Çarşamba Ovası'nda kılçık kanalların ve dere yataklarının çok dar olması nedeniyle selde Çarşamba Ovası battı, üretici mağdur oldu. Burada bir proje revizyonu yaparak kanalların genişletilmesini düşünüyor musunuz?

Tekkeköy Deresi Temel fıkrası gibi…

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na hitaben yaptığı konuşmasında, "Tekkeköy Deresi hala gemi tersanesi limanının içine akıyor. Yani aynen Temel fıkrası gibi Sayın Bakanım. Burada bunu temizleyip boşaltmak için şu anda milyarlar gerekiyor. Bu dere yatağının senelerdir dışarıya alınacağı söyleniyor, hala limanın içine akıyor."

Ladik Gölü, DSİ ile İsrail sazanından çektiğini kimseden çekmiyor

"Ayrıca Ladik Gölü çok tarihî bir göl, Akdağ'dan beslenen bir gölümüz. Yazın ortasında Devlet Su İşleri o gölü sulama maksatlı açıyor, açınca su çekiliyor, 500 metre civarında su çekilmesi oluşuyor, içinde yılların sâri ve o turna balığıyla meşhur olan o göl büyük sıkıntı yaşıyor. Ayrıca bu gölde bulunan turna balıkları var ve İsrail sazanı da bunun düşmanı. Kısacası, bu göl, DSİ ile İsrail sazanından çektiğini kimseden çekmiyor. Lütfen çare!” 

TEKKEKÖY DERESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILACAK
CHP’li Tekin'in sorularını yanıtlayan Bakan Veysel  Eroğlu ise şunları dile getirdi.
"Sayın Tekin, Çarşamba'daki taşkını biliyoruz, takip ettik hakikaten, fakat orada biliyorsunuz, bazı menfezler maalesef galerisi yeterli olmadığı için problemler yaşandı. Buradaki denize çıkış ağzındaki modelleme çalışmaları yapıyoruz. Pompajlı tahliye ve kanal genişletmeyle ilgili ihale yapıldı. Ayrıca Tekkeköy'de tersane limanına akan dere yatağını 50 metre sol tarafa kaydıracağız ve yakında bunun çalışmalarına başlayacağız." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yusuf Ziya Yılmaz hayat kurtaran kahraman özel halk otobüsü şoförlerine plaket verdi

Yusuf Ziya Yılmaz hayat kurtaran kahraman özel halk otobüsü şoförlerine plaket verdi