16 Temmuz 2019 Salı

CHP SAMSUN MİLLETVEKİLİ KEMAL ZEYBEK TBMM'DE GÜLSAN SANAYİ SİTESİ İLE İLGİLİ KONUŞTU

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek TBMM'de Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili konuştu

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, TBMM'de Samsun'un Canik ilçesinde bulunan Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili yaptığı konuşmada, "Gülsan'ı ranta kurban etmeyin" dedi.

26 Ekim 2017 Perşembe 11:51 SİYASET
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, TBMM'de Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

MHP Grubunun Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili sunduğu meclis araştırması talebi üzerine konuşan Kemal Zeybek,  "Gülsanda ki çalışan insanların, işverenlerimizin, çalışanlarımızın işlerini durdurarak, oradan göç etmesini sağlayarak, bir alan yaratmak istiyorlar.  Buna dur demek zorundayız. Orada şu anda mevcut Hükümetin kendi siyasal anlayışında bir belediye bu rantı daha iyi hale getirmeye çalışabilir ama şehirlerimizin bu alanlarının, bizim ileride yeniden oluşturamayacağımız yeşil alanların olacağı bir yer olması gerekiyorken şu anda mevcut durum itibarıyla bilirkişiler 1200-1300 TL'den burada muhammen bedel belirlemişlerdir. Ne yazıktır ki şu anda belediyenin veya Milli Emlak’ın orada 3000-3500TL den yer sattığı gözükmektedir, bedel istemektedirler. Bu yerler bu şekilde birilerine peşkeş çekilecektir. Buna bir şekilde Samsun halkı dur demek zorunda. Türkiye Büyük Millet Meclisindeki milletvekilleri olarak “dur” demek zorundayız." dedi.Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili belediyenin rant uğruna imar değişikliğine gittiğini ileri süren CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada şunları dile getirdi.

"Bu alanda şu anda 1250 işyeri mevcut. Bu 1250 işyerinin içerisinde dükkânlar ikiye, üçe bölünmüş,2100’üzerinde insanımız orada işveren durumunda. Bu işveren inanlarımız, 6000-6500 kişiyi istihdam eder durumda. Gülsan Sanayi Stesi Samsun da çok önemli bir merkez, bölge. Bundan kırk-kırk beş yıl öncesi mezbelelik, bataklık, sineklik bir alanın şu anda rantçıların ve Belediyelerin gelir kaydetmek için rant uğruna orada imar yaptıkları, imar değişi, imar değiştirdikleri, buradan kendilerine bir gelir kaynağı elde etme yeri olarak gördükleri bir yer. Şimdi burada rant elde etmek için, onun yanı başında cezaevi mahallesi var,  o mahallenin tamamen yıkıldığı ve burası kamulaştırmaktan öte, TOKİ’yle beraber Türkiye’ de gündemde olan inşaat firmalarının şu anda iştahını kabartan bir yer. Buranın bir şekilde daha iyi rant haline getirilmesi için de şu anda Gülsan Sanayi Sitesine Cami yaptıracağız, camiyi kaç metrekare alana yaptırırız. Burada 500 dekar alan var arkadaşlar. Caminin olduğu alanın 5-10 dekardan fazla olmaması gerektiğini hepimiz biliyoruz ama ne yazıktır ki bununla beraber o bölgedeki 150 tane işyerinin şu anda orta alanda istimlak edilmesini doğru görmüyoruz. Gülsanda ki çalışan, insanların, işverenlerimizin, çalışanlarımızın işlerini durdurarak, oradan göç etmesini sağlayarak, bir alan yaratmak istiyorlar.  Buna dur demek zorundayız. "
SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Erhan Usta'nın Gülsan Sanayi Sitesi için verdiği Araştırma Önergesi rededildi

Erhan Usta'nın Gülsan Sanayi Sitesi için verdiği Araştırma Önergesi rededildi