20 Temmuz 2019 Cumartesi

CHP SAMSUN MİLLETVEKİLLERİNDEN KUDÜS AÇIKLAMASI: KARARI KINIYORUZ

CHP Samsun Milletvekillerinden Kudüs açıklaması: Kararı kınıyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekilleri Kemal Zeybek ve Hayati Tekin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın Kudüs ile ilgili kararına sert tepki gösterdi.

07 Aralık 2017 Perşembe 18:23 SİYASET
CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ve Hayati Tekin,  ABD Başkanı Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ile ilgili açıklama yaptı. CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ve Hayati Tekin, Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını kınadıklarını belirtti.

Kudüs ile ilgili açıklama yayınlayan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, "Kudüs Kutsal dinlerin doğuş yeridir. İsrail ve Filistin'in orta noktasında yer alan Kudüs’te bulunan, Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Kubbet-us-Sahra gibi dini öneme sahip kutsal yerler vardır. Birleşmiş Milletleri 5 daimi üyesinden biri olan ABD'nin dünya barışına katkı yapması ve Ortadoğu da ki çatışmaları önlemesi beklenirken, ABD devlet başkanı Donald Trump,  Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı bir bomba olarak bölgedeki çatışmaların fitilini ateşleyerek hazır hale getirmiştir. Bu karar kabul edilemez ve yok hükmündedir. Donald Trump'ın, Kudüs konusunda vermiş olduğu karar bölgede yaşayan ülke ve toplumların yararına değildir. Ortadoğu da çatışmaların fitilini ateşleyen ABD Başkanının bu kararı silah tekellerinin işine yarayacak, Halkların zararına olacaktır.  Donald Trump’ ın vermiş olduğu karar yok hükmündedir, tanımıyoruz. Mazlum Filistin Halkının haklı davasında sonuna yanlarındayız, destek vereceğiz." dedi.

HAYATİ TEKİN: KUDÜS KARARI KABUL EDİLEMEZ

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin'de Kudüs ile ilgili açıklamasında şunları dile getirdi.
"Atatürk’ün izindeki sosyal demokratlar olarak, tam bağımsızlıkçı anlayışın gereği her türlü emperyalist anlayışın karşısında ve liberal ekonomi diye yutturulan İsrail ve kapitalist orjinli küresel ekonominin bu tür oyunlarına karşı daima dik ayakta durmaya devam edeceğiz. Bu yoldaki güvencemiz; kapitalist dayatmalara karşı yalnız da olsak dik duruşumuzdur.Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz. Bu talihsiz karar, iki devletli çözüm perspektifine indirilmiş ağır bir darbedir."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Fuat Köktaş: Kudüs Müslümanların gözbebeğidir

Fuat Köktaş: Kudüs Müslümanların gözbebeğidir