19 Ekim 2021 Salı

CHP'Lİ HANCIOĞLU, KORONA NEDENİYLE SAMSUN'DA KAÇ KİŞİNİN İŞSİZ KALDIĞINI SORDU

CHP'li Hancıoğlu, Korona nedeniyle Samsun'da kaç kişinin işsiz kaldığını sordu

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a Korona Virüs salgını nedeniyle Samsun'da kaç kişinin işsiz kaldığını sordu.

18 Nisan 2020 Cumartesi 15:54 SİYASET

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Korona Virüs salgını nedeniyle Samsun'da kaç kişinin işsiz kaldığının sorarak, 14 Mart 2020 tarihinden itibaren Samsun genelinde işsizlik ödeneğinden yararlanmak için İŞKUR’a başvuranların sayısınında açıklamasını istedi.


CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, COVİD-19 salgınının kent ekonomisinde, özellikle de istihdam boyutunda yarattığı tahribatın kamuoyuyla paylaşılmasını istedi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir önerge sunan Hancıoğlu; iktisadi faaliyetleri yürüten işletmeler kadar, bu işletmelere verdikleri emekle ailelerinin geçimini sağlayan milyonlarca çalışanın da salgını önlemeye yönelik olarak tedbirler yüzünden büyük kayıplar yaşadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Salgını önlemek amacıyla uygulamaya alınan tedbirler kapsamında asgariye inen ekonomik faaliyetler, seçim bölgem Samsun’da da ağır bir ekonomik tahribat yaratmış durumdadır. Birçok sanayi kuruluşu, ticari işletme ve esnaf ya faaliyetlerini durdurmuş ya da asgari düzeye indirmiştir. Bu durum söz konusu işletmelerde istihdam edilen çalışanlara, işten çıkartılma veya kısa çalışma ödeneği kapsamına alınma olarak yansımış durumdadır.”

Hancıoğlu, bu değerlendirmelerinin ardından Bakan Selçuk’tan şu sorulara cevap vermesini istedi:
-İlçeler ve faaliyet alanları ayrı ayrı belirtilmek suretiyle, Samsun ili genelinde Covid-19 olası etkileri dikkate alınarak "dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep" kapsamında başlatılan kısa çalışma uygulaması ve ödeneğinden yararlanma talebiyle kaç işçisi için İŞKUR’a başvuruda bulunulmuştur? Bu başvuruların kaçı onaylanmıştır?
-01.01.2020 ile 14.03.2020 tarihleri arasında Samsun ili genelinde kaç kişi İşsizlik Ödeneği’nden yararlanma talebiyle İŞKUR’a başvurmuştur?
-15.03.2020 tarihi itibariyle Samsun ili genelinde kaç kişi İşsizlik Ödeneği’nden yararlanma talebiyle İŞKUR’a başvurmuştur?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Hande

18 Nisan 2020 Cumartesi 16:02

Belediye başkanınız 900 lira verdi bu ay işçiye onada bir açıklama bekleriz!

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 18 Nisan sokağa çıkma yasağında şehirden çekilen fotoğraflar

Samsun'da 18 Nisan sokağa çıkma yasağında şehirden çekilen fotoğraflar