02 Aralık 2021 Perşembe

ÇİĞDEM KARAASLAN, OKAN BAYÜLGEN'E KANAL İSTANBUL'UN NEDEN OLMASI GEREKTİĞİNİ ANLATTI

Çiğdem Karaaslan, Okan Bayülgen'e Kanal İstanbul'un neden olması gerektiğini anlattı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Okan Bayülgen'in sunduğu Uykusuzlar Kulübüne katılarak Kanal İstanbul'un neden olması gerektiği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

06 Ocak 2020 Pazartesi 16:00 SİYASET

AK Parti'nin Çevre ve Şehirden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  Çiğdem Karaaslan, Okan Bayülgen'in konuğu olarak Kanal İstanbul ile ilgili açıklamalar yaptı.


Okan Bayülgen'in tv100.com kanalında sunduğu Uykusuzlar Kulübü programına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, burada Kanal İstanbul ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çiğdem Karaaslan, katıldığı Okan Bayülgen'in programında Kanal İstanbul ile ilgili şunları dile getirdi.
"1936 yılında Montrö Antlaşması ile birlikte boğazların kullanımı karara bağlanmış. Ondan öncede geçişler vardı sonrasında da.  Aradan geçen 84 yıl. O yıllarda bizim bu geçişlerin aralığı 3 bin, 5 bin aralığında devam ederken bugün geldiğimiz noktada 40-50 bin geçişten bahsediyoruz. Bir grup diyorki iyi de 10 sene önce 51 binmiş şimdi 48 bin olmuş demekki gemi sayısı düşüyor ne gerek var alternatif su yoluna. Herşeyden önce kapasitesini iki kat aşmış ve dünyanın en yoğun kanallarından en iki kat daha fazla kullanılan ve su yolunun virajlı olması ve şehrin içinden geçmesi nedeniyle çok tehlikeli bir alandan bahsediyoruz. Boğazda gemilerin sayısının azalmasının nedeni teknoji ile birlikte daha fazla yükü daha az gemi ile taşıyabilme kapasitesinin artmış olması. Petrol ve türevleri tehlikeli maddeler daha büyük gemilerle taşınıyorlar. Dolayısıyla biz  yöneticileri olarak şehrin sadece yönetiminde olduğumuz bugününden sorumluğu değiliz, 20 yıl sonrasından da sorumluyuz 50 yıl sonrasından da.  Bugün 45 bin olan bu sayı yarın 70 bin olduğunda bu şehir yönetilimez duruma gelecek. Çünkü içerden geçen trafik hem tehlike itibarı ile yani güvenlik itibari ile onun dışında İstanbul'a yaşam hakkı tanımayacak bir yoğunluğa neden olacak. Montrö ile birlikte biz sen geçemezsin deme hakkına sahip değiliz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Çiftlik caddesi anketinin sonucu açıklandı! Çiftlik yeniden trafiğe açılıyor

Samsun'da Çiftlik caddesi anketinin sonucu açıklandı! Çiftlik yeniden trafiğe açılıyor