24 Haziran 2019 Pazartesi

ÇİĞDEM KARAASLAN SAMSUN'DA MİMAR VE MÜHENDİSLERE İMAR BARIŞINI ANLATTI

Çiğdem Karaaslan Samsun'da mimar ve mühendislere İmar Barışını anlattı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun'da mimar ve mühendislerle yaptığı toplantıda İmar Barışı ile ilgili açıklamalarda bulunarak, "10 milyondan fazla ruhsatsız ya da şartları karşılamayan yapıların sorununu çözmek için ortaya bir irade koyduk" dedi.

21 Haziran 2018 Perşembe 02:34 SİYASET

Samsun'un Atakum ilçesinde mimar ve mühendislerle toplantı yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, İmar Barışı ve yapılaşma ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Atakum Belediyesine ait Yalı Kafe'de mimar ve mühendislerle yaptığı toplantıda Türkiye genelinde 10 milyondan ruhsatsız ve şartları karşılamayan yapı bulunduğuna dikkati çekti. 

İmar Barışının bu yapıların artık kangren haline gelen sorunlarına çözüm üreteceğini kaydeden Çiğdem Karaaslan, mimar ve mühendislere konut yapılaşmasında  şehirlerin tarihine ve kimliğine uygun yapıları önemsediklerini belirtti.

Yapılan toplantıda şehirlerin insanların yaşam alanları olduğunu ve bunu Millet Bahçeleri ile yeşillendirmeyi hedeflediklerini aktaran Çiğdem Karaaslan, "Şehirler fiziksel mekanların en yoğun olarak bulunduğu yaşam alanlarıdır. Ama yalnızca fiziksel mekanlardan ibaret olarak yorumlayamayız. Şehirler ortak alanlar, kamusal alanlar ve yeşil alanlarla şehir. Dolayısıyla bu alanlara insanı merkeze alan politikalarımıza, insanı, tabiatı ve çevreyi de merkeze alan ve tüm gelişimi onun etrafında yorumlayan bir bakış açısı getiriyoruz. Gelecek dönemde biz şehircilik anlayışında artık şehir silüetini konuşuyoruz, artık biz kent estetiğinden bahsediyoruz, artık biz gelişi güzel yapılaşmadan ziyade şehrin kimliğine uygun yapılaşma anlayışının yaygınlaşmasından söz ediyoruz. Bunları yasal düzenlemelerle birlikte kontrol altına almak ve denetimi gerçekleştirmek için çalışıyoruz." ifadesini kullandı.Kimlikli yapılar üretmek zorundayız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, Atakum ilçesinde mimar ve mühendislerle yaptığı toplantıda şehirlerde konut üretmenin önemli olduğunu ancak bunu yaparken ben yaptım anlayışını hafızalardan çıkarıp şehrin tarihine ve kimliğine uygun yapıları önemsediklerini aktararak, sözlerine şöyle devam etti:

"Şehrin kimliğine, coğrafyasına ve insanların beklentisine uygun ve bu yolda bir mimarın kendi düşüncesini ortaya kattığı daha kimlikli ve daha özgün şehirler yapmayı planlıyoruz. Bu bir milattır, bu büyük bir dönüşümdür. Biz kentsel dönüşüm konusunda Türkiye'de çok büyük hamleyi hayata geçirdik ama bu konuda çok yol katetmemiz gereken çok iş var. Artık kimlikli yapılar üretmek zorundayız. Bunu yaparken bir yandan çocukları, bir yandan engellileri, bir yandan ihtiyaç sahiplerini ve bir yandan tüm dezavantajlı grupları da sisteme dahil etmek için bütün çevre düzenlemelerini onlara uygun hale getirmek durumundayız. Bunun için genç bakışlara, yeni hedeflere ihtiyacımız var. Bugün kentsel dönüşüm konusunda Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz hamle önemli. Samsun'da da önümüzdeki dönemde bu yapacağız. " Dünyada da kentsel dönüşüm noktasında önemli çalışmalar yapıldığına değinen Karaaslan, şunları kaydetti:

"İmar Barışı Türkiye için önemli bir hamledir. Çünkü İmar Barışı ile bizim hedefimiz Türkiye'de kangren olmuş bir soruna çare üretmektir. 10 milyondan fazla ruhsatsız ya da şartları karşılamayan yapılar mevcut ve bunların devlet ile olan problemlerinden bahsediyoruz. Yani büyük bir sorun olan problemi bugün çözmek için bir irade ortaya kolduk. İnşallah yapı kayıt belgesi alan vatandaşlarımız bu belgeyle binalarında temel ve insani ihtiyaçlarına ulaşacaklar. Buradan elde edilen gelirle de biz yine şehirlerimizde kentsel dönüşüm projelerine harcayacağız ve şehirlerin çevresini değiştirmeye devam edeceğiz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

misafir

21 Haziran 2018 Perşembe 13:33

Sayın Karaaslan bizim sorun kagren ötesi mahkeme kararı var 2011 de yıkım ama hala tüm bahçelerimiz bar açıkda içip böğürenler sazlar çalgılar iki belediye kapalı raporu tutup canlı müzik ruhsatı verdi duvarı çatısı olmayan bahçelere iki işgalci bar kanun üstümü acaba Atakum denizevler 214 sok canlı konserler var tüm Adalet istiyoruz haklarımızı istiyoruz

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da 24 Haziran seçim günü için alınan güvenlik tedbirlerini Vali açıkladı

Samsun'da 24 Haziran seçim günü için alınan güvenlik tedbirlerini Vali açıkladı