04 Ağustos 2021 Çarşamba

ERHAN USTA, AÇIKLANAN YENİ DIŞ TİCARET VERİLERİNİ ELEŞTİRDİ

Erhan Usta, açıklanan yeni dış ticaret verilerini eleştirdi

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta, açıklanan yeni dış ticaret verilerini eleştirerek, "Dış ticaret açığı yüzde 192,7 arttı. Ekonomi programı çöp oldu" dedi.

02 Ekim 2020 Cuma 16:27 SİYASET

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, İYİ Parti Genel Merkezinde Ekonomi Politikaları Başkanı olduktan sonra yaptığı ilk açıklamada yeni dış ticaret verilerini eleştirdi.


Erhan Usta, Ticaret Bakanlığının bugün açıkladığı yeni dış ticaret verileri ile ilgili açıklama yaparak,  "Eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre, ihracat yüzde 4,8, ithalat ise yüzde 23,3 arttı. Bunun sonucunda dış ticaret açığı yüzde 192,7 arttı. Yılın 9 ayı toplamında ise dış ticaret açığı yüzde 79,6 artarak 37,8 milyar dolara ulaştı. Oysa daha 3 gün önce Hazine ve Maliye Bakanı 2020 yılının tamamında dış ticaret açığının 38,1 milyar dolar olacağını açıklamıştı. Bu veri, mürekkebi kurumadan Yeni Ekonomi Programımın çöp olduğunu gösterdi. Hükümetten gelen sorumsuz açıklamalar güven kaybına neden oluyor. 2019 yılında büyümenin canına okuma pahasına verilen cari fazlayı “Türkiye ekonomisi kabuk değiştiriyor” diye takdim edenler şimdi ne diyecek merak ediyorum.  Yalancının mumu yatsı olmadan söndü." dedi.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Usta, yaptığı açıklamada ayrıca Türk parasında yaşanan değer kaybı ile ilgili de şunları dile getirdi.
"TL'deki büyük değer kaybına rağmen ihracatın çok az artıp, ithalatın azalmak bir yana daha da fazla artması Berat Albayrak'ın dövizdeki artış karşısında ortaya koyduğu rekabetçi kur iddiasının ne kadar ciddiyetten uzak olduğunu göstermektedir." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Çarşamba Belediyesi 1200 öğrenci için 85 EBA Destek noktası kurdu

Samsun'da Çarşamba Belediyesi 1200 öğrenci için 85 EBA Destek noktası kurdu