18 Eylül 2021 Cumartesi

ERHAN USTA, ALİ BABACAN'IN KURACAĞI YENİ PARTİYE GEÇECEK Mİ SORUSU ÜZERİNE BİR ANALİZ

Erhan Usta, Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiye geçecek mi sorusu üzerine bir analiz

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta'nın ismi Ali Babacan'ın kuracağı gündemde olan yeni parti ile anılıyor.. Peki Erhan Usta Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiye geçecek mi?

28 Temmuz 2019 Pazar 19:03 SİYASET

Samsun Bağımsız Milletvekili olarak 31 Mart yerel seçimlerinde bağımsız büyükşehir belediyesi başkan adayı olan Erhan Usta'nın ismi, son günlerde AK Parti'den istifa eden Ali Babacan'ın kuracağı gündeme gelen yeni parti ile anılıyor.


Peki Erhan Usta, Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiye geçecek mi!

Siyasi kulislerde Erhan Usta ile ilgili bu yönde genel bir kanat olduğu biliniyor.. Sadece Ankara'da değil Samsun siyasetinde de bu konu sık sık gündeme geliyor. Erhan Usta,  Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiye geçecek deniliyor.. Bilindiği üzere Erhan Usta, Ali Babacan ile birlikte Türkiye ekonomisinin teknik düzeyde koordinasyonunu yapan en üst düzey bürokrat olarak uzun yıllar Ali çalıştı. Bu nedenle, Usta'nın ismi de sık sık Babacan'ın kuracağı parti ile anılıyor..

31 Mart yerel seçimlerinde Bağımsız Samsun büyükşehir belediye başkan adayı olan Erhan Usta, seçim yarışında yüzde 21,05 oranında aldığı oy ile 3'nci oldu. Erhan Usta 31 Mart yerel seçimlerinde bağımsız Büyükşehir adayı olarak toplamda 168.474 adet oy sayısına ulaştı.

Bağımsız aday olarak seçime giren ve bir parti teşkilatı olmadan aldığı oy ile başarılı bir rakam yakalayan Erhan Usta, bilindiği üzere bağımsız olmadan önce MHP Grup Başkan vekiliydi. Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili teklife verdiği destek sonrası MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından grup başkan vekilliğinden alınmış, daha sonra ise 31 Mart seçim sürecinde Samsun'un ilkadım ilçesinin MHP'ye bırakılması ve dönemin AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman'a verdiği cevap nedeni ile partiden ihraç edilmişti.

Erhan Usta'nın EYT konusu ve AK Parti Samsun İl Başkanı Karaduman'a verdiği cevap nedeniyle MHP'den ihraç edilmesi, toplum tabanında ve ülkücü camiada tepki ile karşılanmıştı. 31 Mart seçimlerinde bağımsız olarak büyükşehir adayı olan Erhan Usta'nın ismi, seçim sonrası Babacan ile şu günlerde gündeme geliyor. Bazı yayın organlarında Erhan Usta'nın Babacan'a yeşil ışık yaktığı, bazılarında ise yeni partiye katılacağı yorumları ve haberleri yapılıyor.

Peki Erhan Usta bu süreçte bağımsız milletvekili olarak Babacan'ın kuracağı yeni parti ile ilgili ne karar alabilir. Erhan Usta bu konuda, hatırlanacağı gibi ve seçim sathında kendisinin de söylediği gibi , mevcut partilerden hiç birine katılmayacaktır. Yeni Erhan Usta, bir partiye geçecek ise bu mevcut siyasi partilerden biri olmayacak..

Peki bu durum Usta'nın Babacan'ın kuracağı yeni partiye geçeceği anlamına mı geliyor.. Tabi ki de hayır.. 

Erhan Usta, bizim tahminlerimize göre, eğer ki bir parti arayışına girmişse,  Ali Babacan konusunda da ince eleyip sık dokuyacaktır. Bağımsız milletvekili olmanın zorluğu ve sıkıntıları ortadadır.. Bu sebeple, Erhan Usta eğer bir siyasi partiye katılmaya karar vermiş ise, bu konuda da tercihi eğer ki Ali Babacan olacaksa, burada da izleyeceği yol kurulacak yeni partinin ekibine bakmak olacaktır. 

Yeni partide yer alacak ekibin eğer ki toplumda bir karşılığı yoksa, yeni parti ile ilgili toplumdan olumlu bir sinyal yoksa Erhan Usta, bu partide kesinlikle yer almayacaktır diye düşünüyoruz. Elbetteki siyasi arenada her şey her an değişebilir ve siyasilerde bugün durdukları noktadan farklı bir noktaya geçebilir. Bu siyasetin doğasında olan bir şeydir.. Ancak söylediğimiz gibi Erhan Usta, şuan için Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiye bir yeşil ışık yakmış değil. Erhan Usta, bu konuda yaşanacak gelişmeleri geriden izlemeyi tercih edecek ve öncelikle Ali Babacan'ın ekibinde hangi isimlerin yer alacağına bakacaktır. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun MHP İl Başkanlığında İl Başkan Yardımcısı Mehmet Al görevinden istifa etti

Samsun MHP İl Başkanlığında İl Başkan Yardımcısı Mehmet Al görevinden istifa etti