17 Haziran 2019 Pazartesi

ERHAN USTA ÇİFTLİK BANK BENZERİ DOLANDIRICILIK OLMAMASI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

Erhan Usta Çiftlik Bank benzeri dolandırıcılık olmaması için araştırma önergesi verdi

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Çiftlik Bank dolandırıcılığı ile ilgili meclis araştırma önergesi vererek, Çiftlik Bank benzeri dolandırıcılıkların tekrarlanmaması için önlem alınması gerektiğini açıkladı.

27 Mart 2018 Salı 15:16 SİYASET

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Çiftlik Bank benzeri şirketlerin saadet zinciri kurup, dolandırıcılık yapmalarının önüne geçmek için alınacak önlemlerin TBMM tarafından araştırılmasını istedi.


Erhan Usta , Çiftlik Bank dolandırıcılığı ile ilgili verdiği Meclis Araştırma Önergesinde, "Ülkemizde, gelişen teknoloji ve bilgi sistemlerinin de etkisiyle değişen formatlarda dolandırıcılık olayları meydana gelmektedir.  Piyasada saadet zincirleri olarak tabir edilen işleyişe sahip birçok şirket olduğu iddia edilmektedir. Bu tarz şirketler, yüksek kazanç vadederek ve umut ışığı olarak görünerek vatandaşlarımızın hem alın teri ve emekleri karşılığında kazandığı paralarını hem de duygularını sömürmektedir.” dedi.

SON YILLARIN EN BÜYÜK DOLANDIRICILIK OLAYI: ÇİFTLİK BANK

“Son yılların Türkiye gündemini sarsan en büyük dolandırıcılık olayı olan Çiftlik Bank’ta 132 bin 222 üyeden 1 milyar 139 milyon 972 bin TL toplandığı, 687 milyon 838 bin TL geri ödeme yapıldığı, katılımcılara vadedilen tutarın ise 2 milyar 971 milyon 905 bin TL olduğu bilgileri basında yer almaktadır.” diyen Usta, şirketin sanal bir çiftlik oyunuyla, adında “bank” geçerek televizyonlarda reklam yaptığını, tesis açılışlarına tanınmış insanları getirterek ve ürünlerine TSE Belgesi alarak güven tesis ettiğini, yüksel kazanç vadederek özellikle dar gelirli vatandaşlarımızdan para toplayıp saadet zinciri oluşturduğunu söyledi.

TEKRARLANMAMASI İÇİN ÖNLEM ALINMASI GEREKİYOR

Bu tarz dolandırıcılık olaylarının tekrarlanmaması veya erken fark edilerek mağduriyetlerin minimize edilmesi için önlem alınması gerektiğini vurgulayan Usta, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, BDDK, SPK gibi kurumların mevzuatlarının gözden geçirilerek varsa eksikliklerin giderilmesini, denetim ve erken uyarı mekanizmalarının geliştirilmesini, vatandaşlarımızın yüksek gelir vadeden şirketlere karşı bilinçlendirilmesini talep etti. Usta’nın vermiş olduğu önergenin önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi öngörülmektedir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valiliği şehit uzman çavuş Samet Tokur'un cenaze namazının günü ve saatini açıkladı

Samsun Valiliği şehit uzman çavuş Samet Tokur'un cenaze namazının günü ve saatini açıkladı