15 Haziran 2019 Cumartesi

ERHAN USTA ELEKTRİĞE YAPILAN ZAMLARLA İLGİLİ MECLİSTE SORU ÖNERGESİ VERDİ

Erhan Usta elektriğe yapılan zamlarla ilgili mecliste soru önergesi verdi

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, elektrik faturalarında yaşanan zamlar ve yüksek dağıtım bedelleri ile ilgili TMBB Meclis Başkanlığına sunduğu önergede, "Elektrik fiyatı sanayide yüzde 71, meskende yüzde 45 oranında arttı" dedi.

17 Ekim 2018 Çarşamba 11:53 SİYASET

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, elektriğe yapılan zamlarla ilgili TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili, Samsun Milletvekili  Erhan Usta, son dönemde elektrik faturalarında yaşanan zamlar ve yüksek dağıtım bedelleriyle ilgili TBMM Meclis Başkanlığına verdiği önergede, "Hazine ve Maliye Bakan Sayın Berat Albayrak, yıl sonuna kadar elektriğe zam yapılmayacağını söylemiştir" dedi.

Erhan Usta, elektrik faturalarına gelen zam ile ilgili TBMM'ye verdiği önergede, "Geçtiğimiz aralık ayından bugüne dolar kuru yüzde 58 oranında arttı. TL'de yaşanan bu değer kaybıyla reel sektörün enerji maliyetlerinde ciddi artış meydana geldi. Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında elektriğe yapılan zamlarla birlikte, ekim ayında elektrik fiyatları geçtiğimiz Aralık ayına göre sanayide yüzde 71, meskende yüzde 45 oranında arttı. Meskenlerdeki artış, aktif enerji bedelinde ve onun üzerinden alınan paylarda (TRT, Enerji Fonu ve Belediye Tüketim Vergisi gibi) yüzde 60 olarak gerçekleşti. Dağıtım bedeli ise yüzde 15 oranında artarak, aktif enerji fiyatının yüzde 39'u olarak gerçekleşmiştir. EPİAŞ'tan aldığımız toptan satış verilerine bakıldığında, geçtiğimiz yıl sonundan bu yana, elektriğin piyasa takas fiyatında yüzde 105'lik bir artış gözlenmektedir. 2018 yılının ilk 7 ayında, elektriğin toptan birim satış fiyatı, vatandaşın faturasına yansıyan aktif enerji birim bedelinin yüzde 77'sine tekabül ederken, son yapılan zamlara rağmen ekim ayının ilk 9 gününde bu oran yüzde 93'e çıkmıştır. Bu da yüzde 15-20 civarında ek bir zammın muhtemel olduğu kanaatini oluşturmuştur. Fakat Hazine ve Maliye Bakan Sayın Berat Albayrak, yıl sonuna kadar elektriğe zam yapılmayacağını söylemiştir. Dolar kuru yüzde 58 artarken, elektriğin gün öncesi piyasadaki toptan satış fiyatının yüzde 105 artmasının sebeplerinin araştırılması ve önlem alınması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Konunun takipçisi olacağını belirten Erhan Usta,bu artışları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez'in yazılı olarak açıklamasını istedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Şevket Çoruh ile Murat Akkoyunlu Bir Baba Hamlet ile Samsun'a geliyor

Şevket Çoruh ile Murat Akkoyunlu Bir Baba Hamlet ile Samsun'a geliyor