27 Ekim 2020 Salı

ERHAN USTA, ERDOĞAN'IN İŞ GÜCÜNE KATILIM AÇIKLAMASINI ELEŞTİRDİ

Erhan Usta, Erdoğan'ın iş gücüne katılım açıklamasını eleştirdi

Samsun bağımsız Milletvekili Erhan Usta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iş gücüne katılımın arttığı için işsizliğin yüksek olduğu yönündeki açıklamalarını eleştirdi.

21 Kasım 2019 Perşembe 13:37 SİYASET

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, işsizliğin arttığını, tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarının da şuan 513.2 milyar TL'ye çıktığını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iş gücüne katılım ile ilgili açıklamalarını eleştirdi.


Erhan Usta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek çıkan işsizlik rakamları ile ilgili yaptığı açıklamada, işgücüne katılımın arttığı için işsizlik oranının yüksek olduğunu söylediğini belirterek,  "İş gücüne katılım arttığı için işsizlik oranı yüksek” demek, “Nüfus arttığı için kişi başına milli gelir düşük” demekle eşdeğerdir. Bir yandan 3-4 çocuk isteyeceksin, diğer yandan bunlar iş aramasın diyeceksin. Ülkeyi yönetenlerin görevi artan nüfusa iş alanları oluşturmaktır. Bir yandan iş gücüne katılımı artırmaya yönelik politikalar uygulayıp, diğer yandan katılımın artmasından şikayet etmek tutarsızlık değil midir? Üretim potansiyelindeki artış, iş gücü potansiyelindeki artışı karşılayamazsa işsizlik artar. Bu, bu kadar basittir; tartışmak yersizdir" dedi.

2002 yılında 2.2 milyar TL olan tüketici kredileri ve bireysel kredi kartı borçlarının şuan 513.2 milyar TL'ye çıktığını kaydeden Erhan Usta, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.
"Hal böyle olunca ailede eşlerden birisinin daha çalışmak istemesi ve böylelikle iş gücüne katılımın artması, ailelerin gırtlağına kadar borca batmalarından olabilir mi? 2002’de Her 100 Kişiden 4,4’ü İşsizdi, Şimdi 7,4’ü! 2002 yılında 15+yaş nüfusta her 100 kişiden 41,6'sı istihdamda, 4,4'ü işsizken; 2018 yılında 47,4'ü istihdamda, 5,8'i işsizdir. 2019'un ilk 8 ayında ise, istihdam 45,7'e düşmüş, işsizler ise 7,4'e çıkmıştır. 2019 yılında iş gücüne katılım oranı 2018’e göre 0,1 puan düşmüştür."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İYİ Partili İlkadım Belediyesinin avukatlık işleri AK Partili Başkan yardımcısının eşine verildi

İYİ Partili İlkadım Belediyesinin avukatlık işleri AK Partili Başkan yardımcısının eşine verildi