25 Eylül 2021 Cumartesi

ERHAN USTA VEBALI KOYUN OLAYI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİNDE YOLSUZLUK VAR DEDİ

Erhan Usta vebalı koyun olayı ile ilgili açıklama yaptı Genç Çiftçi projesinde yolsuzluk var dedi

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, Havza ilçesinde Genç Çiftçi projesi kapsamında dağıtılan koyunların vebalı çıkması ve veba nedeniyle ilçede 7 mahallenin karantina altına alınması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

16 Ağustos 2019 Cuma 17:51 SİYASET

Samsun Milletvekili Erhan Usta, Samsun’un Havza ilçesinde Genç Çiftçi Projesi kapsamında vebalı hayvan dağıtıldığını ve Genç Çiftçi projesinde yolsuzluk olduğunu gündeme getirerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya davet etti.


Samsun bağımsız Milletvekili Erhan Usta, Kurban Bayramı öncesi Havza ilçesinde Genç Çiftçi Projesi kapsamında dağıtılan koyunların vebalı çıkması olayı ile ilgili yaptığı açıklamada  "Bu bir yolsuzluktur, vicdansızlıktır"  diyerek, vebalı hayvan yolsuzluğu iddiasında bulundu.

Erhan Usta vebalı koyun olayı ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.
"Dağıtım esnasında çiftçiler bu koyunların hastalıklı göründüğünü ve sağlık kontrolüne ihtiyacı olduğunu söylese de yetkililer  “Alıyorsanız alın, almazsanız yedeklerinize dağıtırız.”  şeklinde bir yaklaşımda bulunmuştur. Çiftçiler hasta hayvanları almaya mecbur bırakılmıştır. "Alırsanız alın!" Üsluba bakın! Sanki ceplerindeki parayı dağıtıyorlar. Arkadaş bu para senin değil bu kurum senin değil, bu proje vatandaştan alınan vergilerle yapıldı. Hayvanların alınmasından yaklaşık bir hafta sonra ölümler başlamıştır. Çiftçiler, ölümlerle birlikte koyunlardan aldıkları örnekleri Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü’ne götürmüştür fakat enstitü, herhangi bir hastalığa rastlanmadığını söylemiştir. Bunun üzerine çiftçiler, aldıkları örnekleri OMÜ Veteriner Fakültesine de götürmüşlerdir. Orada yapılan ilk incelemeler sonucu, gözle dahi görülüp anlaşılabilecek şekilde veba hastalığı olduğu cevabını almışlardır. Bunun üzerine Havza’da, toplamda yedi kırsal mahalle karantina altına alınmıştır. Kurban Bayramı öncesinde bölgenin karantinaya alınması çiftçileri mağdur etmiştir. Ayrıca getirilen hayvanlardan dolayı sigorta şirketlerinden gelen uzmanlar, sağlıklı hayvanlara dahi sigorta yapamayacağını belirtmiştir. Verilen hayvanlarla ilgili bir başka sorun da yaşlarının küçük olması. Hayvanlar kuzu sayılacak kadar küçük olmasına rağmen evraklarda yaşı büyük gösterilmiştir. Havza’da yaşananlar ilk değildir. Geçtiğimiz dönemde Vezirköprü ilçesinde aynı proje kapsamında verilen düvelerin cinsleri ve yaşları taahhüt edilenden farklı olarak çiftçiye teslim edilmiştir. Yakın zaman önce de Çanakkale’de “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında dağıtılan koyunlarda veba çıkmış ve aynı sorunlar yaşanmıştır. Sonuç olarak tüm bu yaşananların, tesadüf veya basit ihmallerden kaynaklanma şansı yoktur. Sonuç olarak, çiftçiler teşvik değil, mağdur edilmiştir. Şimdi kimse bana bunlar bir ihmaldir, gözden kaçmıştır demesin. Bunun adı yolsuzluktur, vicdansızlıktır. Bir olay bir kere olur, iki kere olur tesadüf denir. Ancak bir meselede kamu görevlilerininde bulunduğu ÇETELER meydana çıkıyorsa, gözaltılar yapılıyor olay mahkemeye intikal ediyorsa ortada açık bir suç vardır. Buna göz yumanlar da suçludur, ceza almalıdır. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bunun siyasi faturasını ödemeli ve istifa etmelidir!

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Celep

19 Ağustos 2019 Pazartesi 00:54

Genç çiftçi projesi kapsamında Tarım Orman İl Müdürlüğünden 1 veteriner hekim ve zooteknisten oluşan seçim heyeti var mıydı? yok muydu? Şayet varsa bunlar kimlerdir?. Bu kişiler bugüne kadar başka hangi ilçelere hayvan seçim göndermiştir. Buralarda da benzer hastalık çıktı mı (Bafra konuşuluyor)?Yapılacak araştırmaya göre İl Müdürü-Genç Çiftçi Projesinden sorumlu Şube Müdürü-İlçe Müdürü- Seçim Heyetindeki Veteriner Hekim ve Zoteknist derhal açığa alınarak gerekli yasal işlem başlatılmalıdır.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'a yağmur yağdı! Halk otobüsü tarlaya yuvarlandı

Samsun'a yağmur yağdı! Halk otobüsü tarlaya yuvarlandı