11 Aralık 2019 Çarşamba

ERHAN USTA'DAN FETÖ'CÜLERE İLTİCA HAKKI VEREN YUNANİSTAN'A TEPKİ

Erhan Usta'dan FETÖ'cülere iltica hakkı veren Yunanistan'a tepki

Samsun'da MHP İl Başkanlığı tarafından Kurban Bayramı nedeni ile düzenlenen bayramlaşma töreninde açıklama yapan MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, FETÖ'cülere iltica hakkı veren Yunanistan'a tepki gösterdi.

24 Ağustos 2018 Cuma 00:46 SİYASET

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, MHP Samsun İl Başkanlığı tarafından düzenlenen bayramlaşma törenine yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın FETÖ'cülere iltica hakkı vermesini eleştirdi.


Türkiye'de 15 Temmuz 2016'da darbe girişimi yapan örgütün FETÖ olmasına rağmen Yunanistan'ın bu tutumunun anlaşılamadığını vurgulayan Erhan Usta, şunları söyledi:

"Yunanistan'ın en zor zamanlarında bile komşu olarak biz imdadına yetişmişizdir. Komşuluk hukukuna çok dikkat ediyoruz ancak Yunanistan FETÖ'yü destekleme tavrından vazgeçmelidir. Yunanistan'ın bu kararı siyasi karardır. Bu kararları anlamak ve kabul etmek mümkün değil. FETÖ'cülere iltica hakkı vermemesi lazım. Bu kişilerin bir an önce Türkiye'ye iade edilmesi ve Türkiye'de adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz. Dolayısıyla bu anlamda Yunanistan'ın kararını hiçbir şekilde anlamak mümkün değil. Yunanistan mahkemesinin siyasi değil, hukuki karar vermesi lazım."BDDK ve Merkez Bankası'nın aldığı kararlar yerinde

Türkiye ekonomisine yönelik spekülatif atakları da değerlendiren MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, ABD Başkanı Donald Trump'ın birçok ülkeye karşı yaptırım uygulayan bir tavır içinde olduğunu belirtti.

Trump'ın, verdiği kararların bir gün Amerika'ya zarar vereceğini bilmesi gerektiğini dile getiren Usta, şunları kaydetti:

"Türkiye karşı bu hasmane tutumunu anlamak mümkün değil. Tabii biz birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimiz zaman bunların üstesinden gelinecektir. BDDK ve Merkez Bankasının aldığı kararlar var. Bunlar son derece yerinde kararlar ancak bunun ötesinde bizim ekonomik olarak kendimizi daha güvende hissedecek kararlar almamız gerekiyor. Burada hükümetin yapması gereken, özellikle maliye politikası yönüyle de çok somut, tasarruf tedbirlerinin açıklanması lazım. Bunların boyutunun da yüksek olması lazım. Onun haricinde Meclis'in yapması gereken reform niteliğinde işler var. Meclisin de bunları 1 Ekim'de açılır açılmaz yapması lazım. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu reformları yapmaya ve desteklemeye her zaman hazır olduğumuzu ifade ettik."

Türkiye'nin dış kaynağa bağımlılığının azaltması gerektiğinin altını çizen Usta, "Düşman her zaman düşman. Biz kendimize çeki düzen vereceğiz. Dış kaynağa olan bağımlılığımızı azaltmamız lazım. Firmalarımızın finansman durumunu güçlendirmemiz lazım. Kur ve arkasından gelen yüksek enflasyon Türkiye'yi önümüzdeki günlerde zor durumlara itebilir. Bunlarla karşılaşmamak için tedbirlerimizi almamız lazım. Amerikan'ın tutumu ortada, bu tutum düşmanca bir tutum ancak bizim üzerimize düşen vazifeleri yaparak ülkemizin ekonomik güvenliğini sağlamamız lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Bayramlaşma törenine MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin, Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz ile partililer katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da denizde boğulma tehlikesi geçiren 2 kişi kurtarıldı, 1 kişi hayatını kaybetti

Samsun'da denizde boğulma tehlikesi geçiren 2 kişi kurtarıldı, 1 kişi hayatını kaybetti