16 Temmuz 2019 Salı

ERHAN USTA'DAN FINDIK TEPKİSİ: ÜRETİCİ MAĞDUR BUNA SESSİZ Mİ KALACAKSINIZ

Erhan Usta'dan fındık tepkisi: Üretici mağdur buna sessiz mi kalacaksınız

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulunda fındık üreticileri ile ilgili bir konuşma yaparak, "Tek bir yabancı firma üreticinin bütün emeğini sömürdü. Buna sessiz mi kalacaksınız" dedi.

18 Ekim 2017 Çarşamba 13:36 SİYASET

Samsun Haber- Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, meclis genel kurulunda fındık üreticilerinin sorunlarını dile getirdi.


Mecliste yaptığı konuşmada fındık üreticilerinin sorunlarının çözümü için hiçbirşey yapılmadığını söyleyen Erhan Usta,  bu konuda araştırma önergesi verilmesi gerektiğini ifade etti. AK Parti hükümetinin fındık üreticilerinin sorunlarına kulak tıkadığını kaydeden MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta,  "Benim merak ettiğim konu,  sorun var, sorunu söylüyoruz, çözüme yönelik de bir şeyler söylüyoruz, bu konuya niye kulak tıkanıyor? Hükümet ve AKP Grubu bu konuya niye kulak tıkıyor, bunu çok merak ediyorum. Aslında bu konunun bir araştırılması lazım, neden reddettiklerine ilişkin belki bir araştırma önergesi vermek lazım" dedi.

FINDIK ÜRETİCİSİ MAĞDUR OLDU

Fındık üreticilerinin sorunlarını mecliste yaptığı konuşma ile gündeme getiren Erhan Usta, konuşmasının devamında, "Bugün fındığın fiyatı 8 lira 20 kuruş. Fındık üreticisi mağdur değil mi? Hiçbir önlem alınmadığına göre bir sorun yok mu? Maliyetinin altında fındık satmaktan üreticinin memnun olduğunu mu düşünüyorsunuz? Üretici bu yıl da mağdur oldu. Tek bir yabancı firma üreticinin bütün emeğini sömürdü. Buna sessiz mi kalacaksınız? Gelecek yıl bu sorunla tekrar karşılaşmamamız için ne yapmayı planlıyorsunuz? Geçmişte ne yaptınız, önümüzdeki dönemde ne yapacaksınız? Sürekli olarak on beş-yirmi yıl öncesine göre fiyat mukayesesi yapmanın üreticiye ne kazandırdığını düşünüyorsunuz? Diyelim ki o güne göre iyileşti ama bugün maliyetin altında, sizin açıkladığınız fiyatların altında. Sizin bu tutumunuz üreticinin mağduriyetini gideriyor mu" diye sordu.

ERHAN USTA ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SUNDU

Erhan Usta, fındık üretiminde, işlenmesinde, ihracatında, iç ve dış fiyat oluşumunda ve pazarlamasında ciddi yapısal sorunlar olduğunu dile getirerek, fındık üreticilerinin sorununun çözümü için şu önerilerde bulundu.

"Yapılması gereken ilk şey, lisanslı depoculuk yaygınlaştırılmalıdır. Böylelikle emanetçilik sistemine son verilmelidir. Piyasada tekelleşmeye fırsat verilmemelidir. Bunun için de, piyasaya zamanında müdahale edecek, finansal bünyesi sağlam bir ihtisas kurumu olmalıdır. Üreticinin örgütlenmesi sağlanmalıdır.  Fındıkta fiyat garantisi verilmelidir. Sezon açılmadan önce bu fiyat ilan edilmelidir. Bu fiyat maliyetleri dikkate alan ve üreticiye belli bir kar sağlayan fiyat olmalıdır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bizim beyannamemizde olan bir husustur. Fındıkta verimliliği artıracak tedbirler alınmalıdır. Bu anlamda, fındık alanlarının gençleştirilmesi ve küf gibi hastalıklarla etkin mücadele için tedbirler alınmalıdır. Kontrolsüz fındık dikimine müsaade edilmemelidir. Karadeniz bölgesinde fındığı işleyecek yatırımlar teşvik edilmelidir. Böylece fındığın katma değeri artırılarak daha fazla ihracat geliri ve istihdam sağlanacaktır. Son olarak da ihracat fiyatlarının ülkemizde belirlenmesine yönelik tedbirler alınmalıdır."

Öte yandan MHP Grup Başkanvekili Usta, fındık ile ilgili Milliyetçi Hareket Partisi olarak en son 5 Ekimde grup önerisi verdiklerini ancak bu önerinin AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini de sözlerine ekledi.
SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Atakum İlçe Belediyesi İşitme Engelliler Bilgi Merkezi kurdu

Samsun'un Atakum İlçe Belediyesi İşitme Engelliler Bilgi Merkezi kurdu