20 Haziran 2019 Perşembe

ERHAN USTA'DAN TAŞERONA KADRODA YÜZDE 70 ŞARTI ELEŞTİRİSİ

Erhan Usta'dan taşerona kadroda yüzde 70 şartı eleştirisi

MHP Grup başkan vekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, SASKİ'de çalışan sayaç okuyucusu, hastanelerin bilgi işlem personeli, Karayolları bakım ve onarım çalışanları ve kamuda kiralık araç şoförlerinin kadro alamayacaklarını açıkladı.

20 Ocak 2018 Cumartesi 18:53 SİYASET

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, taşeron işçilere kadro verilmesi ile ilgili düzenlemede eksikliklerin bulunduğunu açıklayarak, kadro için yüzde 70 şartını yerine getiremeyen çalışanların kadro alamayacaklarını belirterek bu durumu eleştirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekil Erhan Usta, taşeron işçilere kadro düzenlemesi ile 1 milyona yakın insanın kadro alacağını ancak yüzde 70 şartını yerine getiremeyenlerin ise kadro olamayacaklarını söyledi.

Erhan Usta yaptığı açıklamada, "Güzel bir iş yapıldı, bu işi biz de destekliyoruz ancak işi yarım bırakmamak lazım. Neredeyse 1 milyona yakın insana bu kadroyu verirken, bunu mutlak suretle hak etmiş olan ancak KHK'deki belki ufak bir maddeden dolayı bu hakkı alamayan bir kısım vatandaşımız var. Şöyle ki; KHK'de 4 tane şart ileri sürülüyordu kadro alınabilmesi için; ihale konusu işte çalışacak personel sayısının ihale dokümanında belirlenmesi, çalışma saatlerinin tamamının idare için kullanılması, işlerin süreklilik arz etmesi ve son madde olarak da yaklaşık maliyetin yüzde 70'lik kısmının asgari işçilik maliyetinden oluşması. Şimdi ihalede bu dört şarttan üç tanesini taşınmasına rağmen, yani normal bir taşeron işçisi nasıl çalışıyorsa bu vatandaşlarımız da o şekilde çalışıyor olmasına rağmen bu yüzde 70 şartını yerine getiremediği için bu insanlara kadro verilmemesi gibi bir durum söz konusu" dedi.

Erhan Usta, yüzde 70 şartına takılarak kadro olamayacak çalışanlara verdiği örnekte ise  Samsun SASKİ’deki sayaç okuyucuları,  Samsun Hastanelerindeki bilgi işlem personelleri, Karayolları bakım ve onarım çalışanları, kamuda kiralık araç şoförlerinin olduğuna dikkat çekti.

50 BİNİN ÜZERİNDE TAŞERON İŞÇİ KADRO KAPSAMI DIŞINDA KALDI

Taşerona kadro düzenlemesinde kamu iktisadi teşekküllerinin hiç birinin kapsama alınmadığını bu nedenle 50 binin üzerinde taşeron işçinin kadro kapsamı dışında kaldığını da dile getiren Erhan Usta, şöyle konuştu.
"Sosyal yardımlaşma vakıflarında çalışan insanlarımız var, yaklaşık on bin kişi. Biliyorsunuz, sosyal yardımlaşma vakıfları ciddi bir iş görüyor, ciddi bir hizmet görüyorlar; kullandıkları kaynak kamu kaynağı, yaptıkları iş aslında bir kamu görevi; işe alınış tarzlarına baktığımızda işte, bir memurda aranan şartların hepsi aranıyor, sınavla giriliyor, lisans mezunu olma şartı aranıyor yani tamamen bir memuriyete giriş şartlarını da taşıyor bu arkadaşlar fakat bunlar bu kapsamda değerlendirilmiyor, bunlara da kadro verilmedi."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

yasin

26 Ocak 2018 Cuma 15:32

başkanım çokdoru konuşuyorsunuz hakkımız yeniyor çok üzgünüz bu konuyu takip ederseniz seviniriz

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Papatyam Kreş'in minik öğrencileri de karne aldı

Samsun'da Papatyam Kreş'in minik öğrencileri de karne aldı