28 Ocak 2022 Cuma

ERHAN USTA'NIN 3 PARTİNİN DESTEK VERDİĞİ FINDIK ÖNERGESİNİ AK PARTİ RED ETTİ

Erhan Usta'nın 3 partinin destek verdiği fındık önergesini AK Parti red etti

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın fındık üreticilerinin yaşadığı sorunların tespit edilmesi için mecliste verdiği araştırma önergesine CHP, HDP ve İYİ Parti'den destek gelirken, önerge AK Parti'nin oyları ile red edildi.

17 Ekim 2018 Çarşamba 22:09 SİYASET

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın fındık üreticilerinin sorunlarının tespiti için mecliste verdiği araştırma önergesi AK Parti'li milletvekilleri tarafından red edildi.


MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Erhan Usta, bugün TBMM'de fındık üreticilerinin sorununun araştırılarak sorunların çözümüne yönelik alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırma önergesi verdi.  Erhan Usta'nın verdiği öneriye 3 muhalefet partisinden de destek geldi. AK Parti ise öneriye karşı çıktı. Muhalefet tam kadro TBMM'de olmayınca Erhan Usta'nın fındık üreticileri için verdiği araştırma önergesi AK Parti'nin oylarıyla reddedildi.Öte yandan Erhan Usta'nın fındık üreticileri ile ilgili verdiği önerinin oylaması sırasında da mecliste tartışma da çıktı. Oy sayısında divan üyeleri arasında anlaşmazlık yaşandı. Daha sonra oylama tekrarlandı ve 135 kabul, 155 ret çıkınca öneri kabul edilmedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, fındıkla ilgili kendilerinin de hazırlık yaptığını ve önümüzdeki günlerde araştırma önergesi vereceklerini söyledi.

Önerge sahibi MHP'li Erhan Usta ise, stratejik ürün olan fındıkla ilgili yapısal sorunlar bulunduğunu belirterek "Dünya üretiminin yüzde 70'ini yapıyoruz. Dünya ihracatının yüzde 75'i Türkiye'de. Ama yurt içerisindeki satış fiyatını dahi belirleyemiyoruz. Hala TMO'nun açıkladığı bir fındık fiyatı yok. Şu anda 12 liradan, 13 liradan, 12,5 liradan, 11,5 liradan fındık satılıyor" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunlu driftçilere kötü haber! Artık 5 bin 10 lira para cezası var

Samsunlu driftçilere kötü haber! Artık 5 bin 10 lira para cezası var