20 Nisan 2019 Cumartesi

ERHAN USTA'NIN GÜLSAN SANAYİ SİTESİ İÇİN VERDİĞİ ARAŞTIRMA ÖNERGESİ REDEDİLDİ

Erhan Usta'nın Gülsan Sanayi Sitesi için verdiği Araştırma Önergesi rededildi

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın TBMM'de Gülsan Sanayi Sitesi'nin yıkımı için verdiği Araştırma Önergesi rededildi. MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Gülsan Sanayi Sitesinin yıkımı ile ilgili konuştu.

26 Ekim 2017 Perşembe 12:29 SİYASET
Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Gülsan Sanayi Sitesi’nin yıkımının araştırılması için verdiği araştırma önergesi üzerine konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Gülsan Sanayi Sitesinin yıkımının araştırılması için verdiği önerge üzerine yaptığı konuşmada, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin hukuk tanımadığını söyledi. Erhan Usta, meclis konuşmasında Gülsan Sanayi sitesinde yaklaşık 6 bin kişinin istihdam edildiğini belirterek, sanayi sitesinin yıkımı ile ilgili esnafların açtıkları davada ise yürütmeyi durdurma kararının alındığını ifade etti.

Erhan Usta, yaptığı konuşmada "Normal şartlarda yürütme durdurma kararı alındıktan sonra burada başka bir işlem yapılamaması lazım. Belediye hukuku çiğniyor. Yargı kararını beklemek lazım. Buna rağmen Belediye sonrasında, gariban olarak gördüğü, işinin peşinde koşamayacak olan insanların işyerlerini tespit ediyor, onlar için bir imar plan değişikliğine gitmeye çalışıyor. Yeni yapılan kamulaştırma kararı için de yürütmeyi durdurma davası açılıyor, dava da henüz karar aşamasında.  Bu arada belediye bu işyerlerine tek tek kamulaştırma davası açıyor. İşini takip edemeyecek, çok ortaklılar, mirasçılar, gurbetçiler gibi işyeri sahiplerinin konudan haberi dahi olmuyor ve belediye 90 işyerini daha mahkemeye veriyor. Burada iyi niyet yok, bu insanlara açtığınız davayı kazanarak bir emsalle, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiği bir işi yapmaya çalışacaksınız. Böyle bir şey olamaz. Bu insanlara doğru düzgün yer dahi gösterilmiyor. Dağın başında bir yer söyleniyor, sonrasında o yer de gösterilmiyor ve satın alma şeklinde bir yol izleniyor. Gülsan’ın hemen yanında Canik Belediyesi -100 metrekare üzerinden söylüyorum- 350.000 TL’ye arsa satışa çıkarılıyor, oranın hemen yanındaki Gülsan Sanayi Sitesi için tespit edilen değer 30.000 ile 50.000 TL, yani onda biri kadar bir bedel tespit ediliyor" dedi.Gülsan Sanayi Sitesinde bulunan esnafların yüzde 75'inin kiracı durumda olduklarını da vurgulayan Erhan Usta, mecliste yaptığı konuşmada şunları dile getirdi.

"Buraya Protokol cami yapılacakmış, üstelik orada bulunan cami yıkılıp yenisi yapılacakmış. Ben camiye karşı olan birisi değilim, beş vakit namaz kılan birisiyim ama orada yaklaşık 6 bin  kişilik bir istihdamı ortadan kaldıracaksın yerine protokol camisi yapacaksın, hem de oradaki camiyi de yıkarak, bu olacak iş değil. Buradan da anlaşılıyor ki Büyükşehir Belediyesinin kafası oldukça karışıktır. Üretime ve istihdama bu denli katlı sağlayan, bir sanayi sitesinin yeşil alana çevrilmesi kabul edilemez bir girişimdir. Önceliğimiz; işyeri sahiplerini mağdur etmeden, işletmelerimizin ayakta kalabilmesi olmalıdır. İstihdamı yok etmek Samsun ve ülke ekonomisini tahrip etmekten öteye gitmeyecektir.Yazı yazılıyor, su aboneliği hakkında, deniyor ki kiracıya: "Abonelik üzerinize değil, aboneliği üzerinize alın." Ondan sonra, adam tabii iptal ettiriyor, aboneliği üzerine almak için gidiyor, diyor ki: "Burada yıkım kararı var, abonelik vermeyiz." susuz bırakıyor; yıldırma politikası, Kerbelâ yaşatmaya çalışılıyor, böyle bir şey olmaz, buna dur demek lazım. Mecliste görüşülen torba kanun da Hükümet diyor ki: "Bu tür yıkım kararları verilirse onlar 5084 kapsamındaki iller kapsamında olursa oralara bedelsiz arsa bile verilebilir. Diğerlerine de, harç değeri üzerinden arsa verilir." Burada belediye tamamen sanayi sitesini dağıtmaya yönelik, oradaki ocakları söndürmeye, tezgâhları yıkmaya yönelik bir tutum sergiliyor; bu tutum yanlış bir tutumdur, bunun karşısında olmak lazım. Buradan hiç olmazsa belki bir kamuoyu gündemi oluşturulabilir diye belediyenin bu yanlış politikalarını yüce Meclisin gündemine getirdik. Hiç kimseyle istişare yok, orada esnaflar var, onlarla bu sorunu nasıl çözeriz diye bir konuş! Yani nihayetinde o yörenin halkı; hiçbir şey yapılmadan ben bilirim, ben yaparım anlayışıyla hareket ediliyor. Bu yanlışa dur demek lazım, bu anlamda önergemize destek bekliyoruz."
 
Öte yandan MHP  Grubunun verdiği araştırma önergesi CHP’den destek aldıysa da, AK Parti Grubunun oylarıyla reddedildi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yusuf Ziya Yılmaz muhtarlar buluşmasında konuştu: Evladiyelik yollar yapıyoruz

Yusuf Ziya Yılmaz muhtarlar buluşmasında konuştu: Evladiyelik yollar yapıyoruz