25 Ekim 2021 Pazartesi

FUAT KÖKTAŞ SAMSUN'UN KENEVİR ÜSSÜ OLMASI İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALARI AÇIKLADI

Fuat Köktaş Samsun'un kenevir üssü olması için yapılan çalışmaları açıkladı

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, 19 Mayıs Üniversitesinin Kenevir Endüstrisi toplantısında yaptığı konuşmada, kenevir merkezinin Samsun olması gerektiğini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığını söyledi.

18 Eylül 2020 Cuma 11:30 SİYASET

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, kenevirin otomotiv, ilaç, kozmetik ve gıda gibi sektörlerde de kullanıldığını açıklayarak, Samsun'un kenevir üssü olması konusunda yapılan çalışmaları açıkladı.


Ondokuz Mayıs Üniversitesinin düzenlediği Kenevir Endüstrisi toplantısnda konuşan milletvekili Fuat Köktaş, " Kenevir yalnızca tekstilde ip olarak kullanılacak bir ürün değil, etinden sütünden her yönünden faydalanabiliriz" dedi.

OMÜ Sahil Tesislerinde düzenlenen toplantıya; Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Samsun milletvekilleri Fuat Köktaş, Dr. Ahmet Demircan ve Orhan Kırcalı, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ziraat Yüksek Mühendisi Şahin Gizlenci, kamu kurum temsilcileri, STK’lar ve akademisyenler katıldı.

Toplantıda konuşan Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, ise kenevir ile ilgili yürütülen çalışmalarla ilgili "Cumhurbaşkanımızın, kenevirin merkezinin Samsun olmasına yönelik konuşmasından sonra bu konunun Samsun nezdinde sahiplenilmesi adına konuşmalar, çalışmalar gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımıza gerçekleştirdiğim sunum ve hazırladığım raporun ardından bu konuda bir süreç başladı. Akabinde pandemiden dolayı telekonferans yoluyla Tarım ve Sanayi bakanımızla bir toplantı daha gerçekleştirdik. Bu konu yalnızca Tarım Bakanlığını ilgilendirmiyor. Sağlık Bakanlığı, İçişleri bakanlığı, Sanayi Bakanlığı ve hatta Adalet Bakanlığını da içeren çok boyutlu bir konu. Bu doğrultuda ciddi bir mesafe kat ediliyor. Kenevir yalnızca tekstilde ip olarak kullanılacak bir ürün değil, etinden sütünden her yönünden faydalanabiliriz.” dedi.Kâğıt, tekstil gibi alanlarda kenevirin aktif bir şekilde piyasaya girebilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Fuat Köktaş  “Kenevirin bunlara ek olarak yağından da faydalanmalıyız. Mesela Kanada’daki araştırma merkezleri cannabidiol içeriği yüzde 2 seviyelerinde olan kenevir çeşitleri ile ilgilenmekte olduklarını söylediler. Ancak biz burada Selim Aytaç hocamızın önderliğinde Kenevir Araştırmaları Enstitüsünde yüzde 8 cannabidiol içeriğine sahip kenevir bitkisi elde edebiliyoruz. Burada, verimi yüksek, lifi daha dayanıklı, yağ içeriği daha zengin ürünleri elde etmemiz gerekiyor. Bu görev bizlere ve diğer paydaşlara düşmektedir. Elde ettiğimiz ürün ve bilgileri heba etmeden, Samsun merkezli olarak hayata geçirmek adına mücadele etmeliyiz. Yalnızca lifi ve sapıyla değil, aynı zamanda otomotiv, ilaç, kozmetik, gıda gibi sektörlerin de bu üründen faydalanmasıyla ürünü daha ekonomik bir konuma eriştirebileceğimizi düşünüyor, yol haritamızı da bu doğrultuda belirlememiz gerektiğini ifade ediyorum.” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

samsun

18 Eylül 2020 Cuma 14:40

Köktaş ne olacak bu Çarşamba Şeker Fabrikasının durumu,İçerisindeki makinalar bile alınmış sadece taş duvar kalmış..Her şey Çarşambada kurulan fabrikanın zihinlerden Silinene kadarmıydı..Biz onu hiçbir zaman unutmayacağız..Samsun Çarşamba sayenizde dibi gördü..

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'a gelen Arap işadamları Samsun'da yatırım yapma kararı aldı

Samsun'a gelen Arap işadamları Samsun'da yatırım yapma kararı aldı