18 Şubat 2020 Salı

HDP EŞ GENEL BAŞKANI SEZAİ TEMELLİ'YE SORUŞTURMA AÇILDI

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'ye soruşturma açıldı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'ye HDP İl Başkanlığınca 19 Aralık 2018'de düzenlenen Halk Buluşmasında yaptığı konuşma nedeniyle Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı.

19 Şubat 2019 Salı 13:23 SİYASET

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin HDP İl Başkanlığınca 19 Aralık 2018'de düzenlenen "Halk Buluşması"nda yaptığı konuşmanın içeriğinde suç unsuru olduğu gerekçesiyle soruşturma açıldı.


Başsavcılık, hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" ve "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçlarından soruşturma başlatılan Temelli'nin milletvekili oluşu nedeniyle 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 146. maddesinde belirtilen hüküm kapsamında "görevsizlik kararı" vererek dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen hafta da izinsiz yürüyüş esnasında taşıdığı, üzerinde "100. gününde Leyla'ya tecridi kırmaya" yazılı tişörtü almaya çalışan kadın polisin kolunu ısıran HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz hakkında "görevi yaptırmamak için direnme" ve "basit kasten yaralama", sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle eski HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım hakkında da "terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından soruşturma başlatmıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde evde besledikleri kuzuya bebekleri gibi bakıyorlar

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde evde besledikleri kuzuya bebekleri gibi bakıyorlar