20 Haziran 2019 Perşembe

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ BEDİR YAŞAR'DAN 1919'UN 100'ÜNCÜ YILI SAMSUN YILI İLAN EDİLSİN TEKLİFİ

İYİ Parti Milletvekili Bedir Yaşar'dan 1919'un 100'üncü yılı Samsun Yılı ilan edilsin teklifi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 1919'un 100'üncü yılınını Samsun Yılı ilan edilmesi için mecliste kanun teklifi verdi. Bedri Yaşar, "2019 Türkiye için, Türkiye Cumhuriyeti Devleti için Samsun Yılı olmalıdır" dedi.

10 Ocak 2019 Perşembe 19:58 SİYASET

İYi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, mecliste verdiği kanun teklifi ile 1919'un 100'üncü yılının Samsun Yılı olmasını istedi.


İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın meclise sunduğu kanun teklifine İYİ  Partili milletvekilleri de imza attı. Samsun'da 1919 yılının 100'üncü yılının kutlanacağı 2019 Mayıs ayı ile ilgili bir kanun teklifi hazırlayan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM genel kurulunda hazırladığı kanun teklifi ile ilgili bir konuşma yaptı.

Bedri Yaşar, 1919'un 100'üncü yılının Samsun Yılı ilan edilmesi ile ilgili hazırladığı kanun teklifi ile ilgili yaptığı konuşmada,  "Milletlerin geçmişlerinde, onların kaderlerini değiştiren, geleceklerini aydınlatan, toplumu bütünüyle kavrayarak köklü bir değişim ve gelişime, yeni bir yapı ve oluşuma yönelten önemli olayların ve tarihlerin olduğunu belirten İYİ Partili milletvekili, “Türk Milleti için, bu tarihlerden biri elbette ki 1919’dur.” diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak için Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihi, O’nun aynı zamanda ” benim gerçek doğum tarihim” dediği gündür. Atatürk, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı bu büyük günü, Türk Milleti için bir dönüm noktası ve Millî Mücadele’nin başlangıcı olarak kabul ettiğinden, çok güvendiği ve inandığı gençliğine armağan etmiştir. 1919, milli mücadelenin başlatıldığı tarih olarak toplumumuzu şekillendiren bir unsur olmuştur. 19 Mayıs 1919 tarihi, Türk İstiklâl Harbi’nin hukuken, siyâseten ve bir anlamda fiilen başladığı tarihtir. Milletin kendi istiklâlini kurtarmak yönünde kendi azim ve kararını ortaya koyduğu bir tarihtir. Bu tarihten sonra Anadolu’da Kuvâ-yı Milliye derlenip toparlanacak ve Hâkimiyet-i Milliye’nin idâmesi için mücâdeleye başlanacaktır. Mücâdele neticesi Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkmadan önce tasarladığı veçhile yıkılan bir imparatorluktan yepyeni ve millî bir Türk devleti hayat bulacaktır. Bu itibarla 19 Mayıs 1919 tarihi, Türk tarihinde mümtaz bir mevkie sahiptir" dedi.

Konuşmasına Atatürk'ün Nutuk'ta söylediği sözlerle devam eden Bedri Yaşar, şunları dile getirdi.
"Hepimizin bildiği bu tarihi döneme tanıklık eden, güneşin doğduğu şehir olarak tanımlanan benim de vekili olmaktan gurur duyduğum, kurtuluşun ve kuruluşun simgesi Samsun’u ödüllendirmek gerektiğini düşüyorum.  19 Mayıs çağdaş Türkiye'nin, başka bir deyişle Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuş şafağıdır. Ulu Önder'in Samsun'a çıkarak milli mücadeleyi başlattığı 1919'un 100. yıl dönümü olan 2019'un  Samsun Yılı  ilan edilmesi Türkiye tarihi açısından oldukça önemlidir. 100 yıl önce, milli birlik ve beraberliğe ne kadar ihtiyaç vardıysa 100 yıl sonra, yani bugün de bir o kadar ihtiyaç duyuyoruz. Samsun ve 1919 öz deşse eğer 2019 , Türkiye için, Türkiye Cumhuriyeti Devleti için Samsun Yılı olmalıdır. Milli mücadeleyi Türk Gençliği'ne ithaf eden büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve kahraman ecdadımızı rahmetle anıyor, 2019 yılının Samsun Yılı ilan edilmesi konusundaki çalışmalarımıza desteklerinizi bekliyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Osman

11 Ocak 2019 Cuma 22:19

Ne diyecekti? Gümüşhane yılı mı olsun diyecekti, Samsun yılı olsun demesi Samsunlu olduğu anlamına gelmez.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da kar nedeniyle iki ilçede Cuma günü okullar tatil edildi

Samsun'da kar nedeniyle iki ilçede Cuma günü okullar tatil edildi