18 Ekim 2019 Cuma

İYİ PARTİ SAMSUN MİLLETVEKİLİ BEDRİ YAŞAR MECLİSE 'KAÇ KİŞİ İNTİHAR ETTİ' SORU ÖNERGESİ VERDİ

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar meclise 'kaç kişi intihar etti' soru önergesi verdi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun dahil Türkiye genelinde son dönemde kaç kişinin intihar ettiği ile ilgili TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

25 Şubat 2019 Pazartesi 13:28 SİYASET

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, son dönemlerde artan ulusal basında ve Anadolu basınında geniş yer bulan intihar vakalarını Meclis gündemine taşıdı.


Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na Yazılı Soru Önergesi veren İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, önergesinde seçim bölgesi Samsun’da son dönemde artan intihar olaylarının dışında Türkiye genelinde yaşanan intihar vakalarına da değindi.  Ekonomik kriz, şehirleşme, toplumsal gerginlikler, gelecekle ilgili kaygılar, aile problemleri, duygusal ilişkiler, psikolojik sendromların intihar vakalarına neden olduğunu belirten Yaşar, “intihar vakaları”nın her geçen gün artarak süregeldiğini vurguladı.

TBMM'ye verdiği soru önergesinde  “Seçim bölgem Samsun’da, 15 Ocak’tan itibaren yani son bir ayda 6 kişi intihar ederek yaşamına son verdi. 6 kişinin intihar ederek yaşamına son vermesinin altındaki sosyolojik nedenin ülkede yaşanan ekonomik kriz olduğu vurgusu yapılıyor. Ekonominin toparlanamaması durumunda intihar vakalarının artmasından endişe ediliyor.” ifadelerini kullanan Yaşar; “Türkiye’de intihar oranı son 40 yılda yüzde 50 arttı!” dedi.

Batı ülkelerine göre düşük gibi görünse de Türkiye’de son 40 yılda intihar oranlarının ciddi oranda artış gösterdiğinin yapılan birtakım araştırmalar neticesinde uzmanlar tarafından açıklandığını söyleyen Samsun Milletvekili; “Bu ciddi artış dikkat çekilmesi gereken bir durumdur. Son yıllardaki istatistik verilerine bakıldığında dikkat çeken diğer bir durum intiharın gençler ve genç erişkin nüfusta artış gösterdiğidir. 15- 24 yaş arası gençlere bakıldığında intihar hızının yüz binde 6’nın üzerine çıktığı görülmektedir. Tüm intiharların yaklaşık yüzde 25’i 15-24 yaş arasında gerçekleşmiştir. Cinsiyete göre bakıldığında erkek intiharlarının, 15 yaş altı intiharlar hariç tüm yaş gruplarında kadın intiharlarından daha fazla olduğu, en yüksek yaşa özel intihar hızının erkeklerde 80-84 yaş grubunda, kadınlarda ise 15-19 yaş grubunda olduğu görülmüştür.” dedi.

İntiharın, bireyin yalnızca kendisini değil ailesini, sosyal çevresini ve toplumu etkilediği için önemli bir halk sağlığı problemi olduğuna değinen İYİ Partili vekil, sağlık politikaları içinde intiharı önleme çalışmalarının bir hedef haline gelmesinin ülkemiz için büyük önem teşkil ettiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Ladik-Akdağ Kayak Merkezinde GSB'ye ait otelde ilçe başkanı kayak malzemesi mi kiralıyor

Ladik-Akdağ Kayak Merkezinde GSB'ye ait otelde ilçe başkanı kayak malzemesi mi kiralıyor