24 Ocak 2021 Pazar

İYİ PARTİ SAMSUN MİLLETVEKİLİ BEDRİ YAŞAR, SURİYELİLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Suriyelilerle ilgili açıklama yaptı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun'da 30 bin Suriyeli bulunduğunu açıklayarak, "Suriyeliler, vatandaşlarımızın elinden hem ekmeğini hem de işini almıştır" dedi.

07 Eylül 2019 Cumartesi 13:38 SİYASET

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Suriyelilerle ilgili açıklama yaptı. Samsunlu esnafların kepenk kapattığını Suriyelilerin ise iş yeri açtıklarını söyleyen Bedri Yaşar bu durumu eleştirdi.


Samsun'da 30 bin Suriyelinin bulunduğunu söyleyen Milletvekili Bedri Yaşar, Suriyelilerin iş yeri açtıklarını, vergi ödemediklerini ve bir çok konudan muaf olduklarını belirterek, "Bizim esnaflarımız ise kepenk kapatıyor" dedi.

BİZİM ESNAFIMIZ KEPENK KAPATIYOR ONLAR İŞ YERİ AÇIYOR
Suriyelilerin açtıkları iş yerleri ile Türk esnaflarının elinden hem ekmeklerini hem de işini aldığını kaydeden İYi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, bu durumu eleştirerek, "İktidarın söylemine göre, ülkemizde misafir konumunda olan mültecilerin sadece sayıları artış göstermiyor. Aynı zamanda katılmış oldukları iş hayatında da sayıları her geçen gün artmaktadır. Suriyeliler, Samsun illerimizde de diğer İllerde olduğu gibi küçük esnaflığa soyunmuşlar ve esnaf hemşehrilerimizle rekabete girişmişler. Yaşanan bu haksız rekabet karşısında ne yazık ki İlimizde çok sayıda esnafımız batmış ve kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Esnaf odaları, mültecilerin kendileri gibi devlete vergi ödemediklerini ve sigorta primi yatırmadıklarını belirterek ayrıca pek çok şeyden de muaf olduklarını söylemektedir. Suriyeli mültecilerin, hayatın her alanında Türkiye ekonomisine çok büyük yükler getirerek yer almaları, vatandaşlarımızı iyiden iyiye rahatsız etmeye başlamıştır. Vatandaşlarımız, Türkiye’nin demokrafik yapısının değişmesinden endişe duymaya başlamıştır" diye konuştu.

SURİYELİLER ASAYİŞ OLAYLARI İLE GÜNDEME GELİYOR
Samsun'da her mahallede ve her sokakta vatandaşların Suriyeli mültecilerle ilgili endişelerini ve şikayetlerini dile getirmeye başladıklarını da vurgulayan Bedri Yaşar, Suriyeli mültecilerin asayiş olayları ile de sık sık gündeme geldiklerine dikkati çekti.

Bedri Yaşar Suriyeliler ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi.
"Vatandaşlarımızın bu endişe ve şikayetlerini tamamen haklı buluyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın bu konudaki endişe ve şikayetlerine de sonuna kadar katılıyoruz. Daha iki gün önce Bafra İlçemizde iki Suriyeli grup arasında bıçaklı kavga çıkmıştır. Hatırlanacağı üzere daha önceki günlerde ve yıllarda da hem Samsun İlimizde, hem de diğer pek çok İllerimizde, Suriyeli mültecilerin adları sık sık asayiş olaylarına karışmıştır. Bunlar nasıl bir misafir? Misafirlik böyle olmaz. Türkiye’nin kültürüyle ve milli değerleriyle örtüşmeyen hareketler sergiliyorlar. İçimizdeki Suriyelilerle her gün yeni bir asayiş olayı yaşıyor ülkemiz. Resmi açıklamalara göre, sadece Samsun’da 30 binin üzerinde Suriyeli mülteci bulunuyor. Bu nedenle, vatandaşlarımız Suriyeli mültecilerin bir an önce ülkelerine geri gönderilmelerini istemektedir. Ülkemizin her yerine yayılmış bulunan Suriyeli mülteciler, vatandaşlarımızın elinden hem ekmeğini hem de işini almıştır. Almaya da devam etmektedir. İktidar bu durumu artık görmezden gelemez. İktidar, bu aşamadan sonra ya Suriyelileri ülkelerine göndermeyerek Suriyeli mültecilerin yanında yer alacak, ya da bunları ülkelerine geri göndererek kendi milletinin, Samsunlu hemşehrilerinin yanında yer alacak. Türkiye’de ikisinin ortası bir durum kalmamıştır artık." 
SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Cemil Deveci'nin Oda TV haberine ve Fatih Portakal'a verdiği yanıtlar üzerine bir değerlendirme

Cemil Deveci'nin Oda TV haberine ve Fatih Portakal'a verdiği yanıtlar üzerine bir değerlendirme