15 Haziran 2019 Cumartesi

İYİ PARTİ SAMSUN MİLLETVEKİLİ BEDRİ YAŞAR'DAN O BELEDİYEYİ PROTESTO EDİN ÇAĞRISI

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'dan o belediyeyi protesto edin çağrısı

Samsun Haber- İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Bafra Hayvan Barınağında köpeklerin öldürüldüğü iddiası ile ilgili yaptığı açıklamada, Samsun halkını Bafra Belediyesini protesto etmeye çağırdı.

17 Eylül 2018 Pazartesi 14:00 SİYASET

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Bafra Belediyesine bağlı hayvan barınağında köpeklerin öldürüldüğü iddialarının gündeme gelmesi üzerine konu ile ilgili bir açıklama yaptı.


İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun'un Bafra ilçesinde bulunan Hayvan Barınağında kalan köpeklerin öldürüldüğü, barınak çevresinde ölüm çukurları kazıldığına ilişkin haberlerin gündeme bomba gibi düştüğünü açıkladı.


Hayvanlara yönelik gerçekleşen kötü muamelelerin son dönemlerde sık sık gündeme geldiğini ve bundan büyük üzüntü duyduğunu belirten İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, yaşandığı gündeme gelen skandalın ardından “Hayvanlara ve hayvan haklarına” ilişkin bir açıklama yaptı.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, günümüzde uygar ülkelerde hayvan haklarının da aynı insan hakları gibi yasalarla korunduğunu hatırlatarak Türkiye’de de bu konudaki ilk somut adımın, Hayvanları Koruma Kanunu olduğuna işaret etti.

Protesto edin!

Samsun halkını, Bafra ilçesinde bulunan hayvan barınağındaki onlarca hayvana yönelik yapılan işkence ve kötü muameleyi protesto etmeye çağırdı.

Hayvan barınağındaki hayvanların öldürülerek gömüldüğü iddiasını araştırdıklarını ve konuyla ilgili hukuki yollara başvurduklarını belirten Yaşar, olayı “insanlık” ayıbı” olarak nitelendirdi.

Hayvanlara kötü muamelenin, kabahatler kapsamından çıkarılarak suç kapsamına alınmasını, hayvanlara işkence edenlerin hapis cezasına çarptırılmasını ve sokak hayvanı sorununa çözüm getirilmesini öngören bir yasa teklifinin bir an önce yasalaştırılmasında yarar gördüğünü belirten Yaşar, “tüm toplum, hayvanlara yapılan kötü muameleden ve bunun cezasız kalmasından büyük rahatsızlık duyuyor. İnançlı, bilinçli ve sağduyulu olan insanımızın, hayvanlara karşı yapılan kötü muameleye sessiz kalmamalarını istiyorum. Yetersiz olan bu yasayı, hayvanlara yapılan işkenceleri protesto etmeleri gerekiyor.” dedi.

Siyaset üzeri bir mesele…

Konunun, sadece siyaset kurumunun çözebileceği ancak siyaset üzeri bir mesele olduğunu ifade eden Bedri Yaşar, “Hayvanlara şiddetin önlenmesi ve şiddet gösterenlerin gereken cezaya çarptırılmasını hangi görüş, düşünce, inanç ya da grup olursa olsun tüm toplumsal katmanların ortak beklentisidir.” ifadelerini kullandı.  

Yaptığı açıklamada rakamlara yer veren Bedri Yaşar, “Konuyla ilgili demokratik kitle örgütlerinin açıklamalarına göre son 1 yılda Türkiye’de;

- 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 hayvanın yaşam hakkı gaspı oldu.

- 8 milyon 216 bin 506 hayvana işkence yapıldı…” ifadeleriyle konunun ciddiyetini gözler önüne serdi. Hayvanlarla ilgili şiddet görüntülerinin de sıkça yayılmakta olduğunu ve bu konuya ilişkin de çözüm bulunması gerektiğini ifade eden İYİ Partili Milletvekili ‘Hayvan Hakları Kanunu’ başlığını taşıyan bir yasa teklifinin çalışmasını hafta içi TBMM’ye sunacaklarını belirtti.

Bedri Yaşar’dan ‘Hayvan Hakları Kanunu’
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun başlığını, ‘Hayvan Hakları Kanunu’ olarak değiştirerek TBMM’ye sunacaklarını açıklayan Samsun Milletvekili, “haklı bir neden olmaksızın, sahipli ya da sahipsiz hayvanı öldüren veya her ne suretle olursa olsun zarar veren kişi hakkında hapis cezası verilmesini istiyoruz. Yasa teklifinin kanunlaşması için gereken çabayı sarf edeceğiz. Biz, bu çabayı Meclis’te sarf ederken duyarlı bütün vatandaşlarımızın da yanımızda olmasını ve çalışmaları yakından takip etmesini istiyorum. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde de belirtildiği üzere “Hayvanlara kötü muamele edilemez veya zalimane davranışlarda bulunulamaz.” Biz de bu doğrultuda gerekeni yapacağız.” diyerek hayvanlara yapılan her türlü işkence ve kötü muameleye karşı olduklarını ve her türlü kötü muamelenin insanlık dışı olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sıfır Atık Projesinde pilot belediye seçildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sıfır Atık Projesinde pilot belediye seçildi