21 Ocak 2022 Cuma

KILIÇDAROĞLU SAMSUN'DA KONUŞTU! VATAN BAYRAK BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Kılıçdaroğlu Samsun'da konuştu! Vatan bayrak bizim kırmızı çizgimizdir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun'da yaptığı konuşmada, "Bayrak ve vatan konusu bizim kırmızı çizgimizdir. Bayrak ve vatan konusunda sorunu olmayan herkesin başımızın üstünde yeri vardır" dedi.

01 Temmuz 2021 Perşembe 17:06 SİYASET

Samsun'a gelen Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhtarlar, esnaf temsilcileri ve oda başkanları ile yaptığı toplantıda, "Bizim artık oturup bir helalleşmemiz lazım. Gidişten bende rahatsızım sizde rahatsızsınız" dedi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezinde konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, ülkede demokrasinin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Konuşmasında Samsun'da bulunan esnaf, muhtar ve oda başkanlarına seslenen Kılıçdaroğlu, insanların düşüncelerini ifade edebilmesi ve siyaset kurumunu da eleştirebilmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıya katılanlara, "Sizinle dertleşeceğim ülkenin içinde bulunduğu durumu bende biliyorum sizde biliyorsunuz. Sorunlar ortak. Sorunu çözdüğümüz zaman Türkiye rahatlamış olacak. Mesele sorunu çözmek. Bir ülkenin sorunu nasıl çözülür. Bugün geldiğimiz noktada sorunun çözümü elinde sopayla her şeyi ben bilirim diyen otoriter bir rejim. Bizim tercihimiz rahmetli Ecevit, Ekonomik Sosyal Konsey kurmuştu. Eğer bir sorun çıkarsa, işçisi emeklisi hepsi orada. Onlar dertlerini anlatacaklar. Karşıda sorunu çözecek bakanlar. Akılla mantıkla biz bu dertleri nasıl çözeriz. Ekonomik Sosyal Konseye ne oldu. Kararnameden çıktı bir kanun oldu. Her üç ayda bir toplanması gerekiyordu. Sonra Anayasal bir kurum oldu. Peki ne zaman toplantı 5 Şubat 2009. Hangi yıldayız 2021. Niye toplanmadı" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, sorunların masaya yatırıldığı bir sürecin başlatılması gerektiğini ifade etti.

Samsun'da "Bu memleket bu bayrak hepimizin. Bayrak ve vatan konusu bizim kırmızı çizgimizdir. Bayrak ve vatan konusunda sorunu olmayan herkesin başımızın üstünde yeri vardır" diyen Kemal Kılıçdaroğlu, esnaf, oda başkanı ve muhtarlarla gerçekleştirdiği toplantıda şunları dile getirdi."Bizim artık oturup bir helalleşmemiz lazım. Gidişten bende rahatsızım sizde rahatsızsınız. Bu dertleri nasıl çözeceğiz biz. Benimle konuşmadan benim derdimi kim çözebilir. Benden habersiz benim sorunumu bilemez ki. Esnafın, çiftçinin, sanayicinin derdi var. Ülkeyi yöneten kişinin önce o derdi dinlemesi lazım. Oturup konuşması lazım. Bunlar bitti yok artık bunlar. Ve yeni bir sürecin içinde Türkiye. Hep beraber bu süreçten çıkmak zorundayız. Sorunların masaya yatırıldığı bir süreci başlatmak zorundayız. Taç giyen baş akıllanır. Bir kişiye taç taktığınız zaman o sorumluluğunu alır. Sorun nasıl çözülür akılla çözülür. İstişare ile erdemle çözülür. Devleti kinle öfkeyle intikam duygusuyla yönetemezsiniz. Eğer kini, öfkeyi öne çekersiniz, kavgayı gündeme getirmiş olursunuz. Sanayici ne diyor önümü göremiyorum diyor. Dolar ne olacak bilmiyorum diyor. Önünü göremezse nasıl yatırım yapacak. Pandemi dönemi yaşadık evet. Esnaf ne diyor 40 yıl vergi ödedim devlet bana bakmadı diyor. Her şeye zam geldi. Peki vatandaş nasıl geçinecek. Yeni bir stratejiye yeni çözüm anlayışına ihtiyacımız var. Devleti bilgiyle yönetmeliyiz. İnsanlar düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilmeliler. Siyaset kurumu rahatlıkla eleştirilebilmeli. Bunu beraberce yapmak zorundayız. Geleceğimiz için yapmak zorundayız. Bunu yapmadığınız takdirde tek tek her birimizin sorumluluğu var. Siyasi partiler futbol kulübü gibi tutulmamalıdır. Siyasi partiler vatandaşa söz vermiştir. Sözünü getirirse başımın üstüne. Devlet ayrıdır siyaset ayrıdır. Devlet bakidir. Siyasi partiler baki olan devleti yönetmek için gelirler. Siyasi otoritede liyakat yoktur. Devlette şef olmak için bir üniversiteyi bitirmeniz lazım. KPSS sınavına girmeniz lazım. Bakan olmak için ilkokul diploması savcılıktan iyi hal kağıdı. Devlet ile siyasetin farklı olduğunu anlamanız için bu örneği veriyorum. Siyasetçi devletin hafızasını tutmaz tarihini bilir. Eğer bir siyasi parti ben devlet oldum diyorsa orada demokrasi bitmiştir. Demokrasiyi güçlendirmemiz lazım. Demokrasiyi güçlendirmenin ilk adımı muhtarların yetkisini arttırmakla başlar. Milletvekillerini millet mi seçiyor. Sizin önünüze sadece genel başkanlarının alt alta yazdığı bir liste var gel mühür vur diyorsunuz. Niye milletvekilini millet seçmesin. Muhtarı seçiyor, adıyla kimliğiyle seçiyor. Milletvekilleri öyle değil. Meclise gider adı milletvekili. Bakın demokratik standartları büyütelim derken geleceği de düşünmek zorundayız."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Musti

01 Temmuz 2021 Perşembe 18:33

Sn Kılıçdaroğlu, bayrak ve vatan konusunda sorunlusun. Nokta

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Erol Köroğlu sordu! Yab-Pa Spor tesislerden çıkartılacak mı? Demirtaş cevapladı

Erol Köroğlu sordu! Yab-Pa Spor tesislerden çıkartılacak mı? Demirtaş cevapladı