23 Temmuz 2019 Salı

MECLİS BAŞKANLIĞINA 289 OY ALAN İSMAİL KAHRAMAN YENİDEN SEÇİLDİ

Meclis başkanlığına 289 oy alan İsmail Kahraman yeniden seçildi

TBMM Genel Kurulunda 26. Dönem. 2. Devre için Meclis Başkanlığı seçimi için yapılan oylamada AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman 289 oy alarak üçüncü turda yeniden meclis başkanlığına seçildi.

20 Kasım 2017 Pazartesi 17:27 SİYASET

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu'nun meclis başkanlığı için yarıştığı seçim sona erdi.


TBMM Meclis Başkanlığı için yapılan seçimde AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman 289 oy alarak yeniden meclis başkanlığına seçildi. Meclis başkanlığı için yapılan seçim sonuçları açıklandı.

TBMM Genel Kurulunda 26. Dönem. 2. Devre için Meclis Başkanlığı seçimi gerçekleştirildi. TBMM Genel Kurulunda yapılan birinci tur oylamada 500 milletvekili oy kullandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman 260, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı 38, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel 113, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak 39, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan 40, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu 6 oy aldı. 4 oy da geçersiz sayıldı.

Adayların hiçbiri TBMM Başkanı seçilmek için gerekli olan olan üye tam sayısının üçte iki (367) çoğunluğuna ulaşamadığı için ikinci tura geçildi. İkinci tur oylamada 506 milletvekili oy kullandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman 257, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı 37, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel 122, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak 38, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan 40, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu 7 oy aldı. 5 oy da geçersiz sayıldı.

Dağlı adaylıktan çekildi

Tamer Dağlı, Başkanlık Divanı'na sunduğu dilekçe ile adaylıktan çekildi. Dağlı'nın dilekçesi, Genel Kurulun bilgisine sunuldu. Adayların hiçbirinin üye tam sayısının üçte iki (367) çoğunluğuna ulaşamaması için üçüncü tur oylamasına başlandı.

Sonuca üçüncü turda ulaşıldı

Genel Kuruldaki üçüncü tur oylamaya ise 509 milletvekili katıldı. 

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman 289, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel 124, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak 37, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan 36, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu 7 oy aldı. 16 oy da geçersiz sayıldı.

Buna göre, Kahraman, üçüncü tur oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276'nın üzerinde oy alarak, yeniden Meclis Başkanı seçildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İshak Taşçı'ya 20 Kasım Çocuk Hakları Gününde öğrencilerden sürpriz ziyaret

İshak Taşçı'ya 20 Kasım Çocuk Hakları Gününde öğrencilerden sürpriz ziyaret