17 Ocak 2021 Pazar

NESLİHAN HANCIOĞLU KORONA VİRÜS FIRSATÇILARI İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

Neslihan Hancıoğlu Korona Virüs fırsatçıları için meclis araştırması istedi

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Korona Virüs bahanesi ile fırsatçılık yapıp kolonya, makarna, temizlik malzemelerine zam bindirenler içinMeclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

13 Mart 2020 Cuma 15:58 SİYASET

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Korona Virüs'ü bahane ederek sattığı ürünlere zam bindirerek fırsatçılık yapanlar için meclis araştırması istemi ile TBMM'ye soru önergesi verdi.


Türkiye’deki ilk Korona Virüs vakasının açıklaması ile eş zamanlı olarak bazı gıda, hijyen ve medikal ürünlerde yaşanan anormal fiyat artışları ve stokçuluk iddialarını Meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, bu ve benzeri durumlarda aynı sorunun yaşanmaması adına yapılacak düzenlemelerin belirlenmesi için Meclis Araştırması istedi.

CHP, Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'nun hazırladığı ve 23 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergeyle, Korona Virüs vurgunculuğu konusunda Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

Önergenin gerekçesinde, gıda, hijyen ve medikal ürünlerde anormal fiyat artışları yaşandığına ve söz konusu ürünlerde stokçuluk yapıldığına dair ciddi emareler gözlendiğine işaret edilerek şu değerlendirmeler yapıldı:
"Gıda ürünleri bakımından irdelendiğinde, market ve toptan alışveriş yapılan diğer ticari işletmelerin raflarında özellikle bakliyat, şeker, makarna gibi gıda ürünlerinin hızla tükendiği görülürken; kimyasal bileşenlerinden ötürü dezenfeksiyon özelliği olan temizlik ürünlerinde de benzer durumlar yaşanmaktadır. 

E-TİCARETTE FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARI VAR
Bu durumla eş zamanlı olarak, elektronik ticaret faaliyeti yürütülen mecralarda, dezenfektan ve diğer koruyucu medikal ürünlerin perakende satış fiyatlarında fahiş artışlar yapılmış, bir hafta öncesine kadar var olan bir çok ürünün satış listelerinden çıkarıldığı gözlenmiştir. Bütün bu gelişmeler, Sağlık Bakanı sayın Fahrettin Koca'nın Türkiye'de ilk Korona Virüs vakasının tespit edildiğini açıkladığı 10 Mart 2020 tarihini 11 Mart 2020 tarihine bağlayan gece yaşanmaya başlamış ve halen devam etmektedir.

İDARİ VE YASAL ZAAFLAR  TESPİT EDİLMELİ
İlgili kamu otoriteleri, bu konuda idari ve adli çalışmalarına ivedilikle başlamış olsalar dahi bu tecrübeden hareketle, bu ve benzeri durumlarda aynı sorunların bir daha tekrarlanmaması, bu konuda alınması gereken tedbirler ve fırsatçılığa zemin hazırlayan idari ve yasal zaafların tespit edilerek gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlayacak etkili politikaların geliştirilmesi amacıyla, Anayasa'nın 98'inci, TBMM İçtüzüğü'nün 104 ve 105'inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Korona Virüs teyakkuzu! Her yer ilaçlanıyor

Samsun'da Korona Virüs teyakkuzu! Her yer ilaçlanıyor