18 Ağustos 2019 Pazar

NESLİHAN HANCIOĞLU'NDAN SAĞLIK KOMİSYONUNDA ÇIKAN KAVGA VE KABUL EDİLEN 5'İNCİ MADDE AÇIKLAMASI

Neslihan Hancıoğlu'ndan Sağlık Komisyonunda çıkan kavga ve kabul edilen 5'inci madde açıklaması

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, TBMM Sağlık Komisyonunda 5'inci madde görüşmeleri sırasında yaşanan sert tartışmalar sonrası çıkan kavga anlarını cep telefonu ile video kaydı ederken, yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

07 Kasım 2018 Çarşamba 19:04 SİYASET

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, TBMM Sağlık Komisyonu görüşmeleri sırasında 5'inci madde ile ilgili çıkan tartışmalar ve kavga sonrası açıklama yaparak, kabul edilen 5'inci maddenin Anayasaya aykırı olduğunu söyledi.


CHP Samsun Milletvekili ve aynı zamanda TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi olan Neslihan Hancıoğlu, güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan sağlık çalışanlarının 600 gün süreyle hiçbir işte çalışamamaları, 600 günün sonunda da SGK'yla sözleşmesi olan özel sağlık kuruluşlarında bile çalışmalarına yasak getiren hükmün de yer aldığı 5'inci maddenin kabul edilmesine tepki gösterdi.

Mecliste toplanan sağlık komisyonunda 5'inci madde oylaması ile ilgili sert tartışmalar yaşandı, kavga çıktı. Komisyonda yaşanan gergin anları cep telefonu aracılığı ile video kaydı yapan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu kabul edilen madde ile ilgili "Anayasa, TBMM İçtüzüğü ayaklar altına alındı. Benim değil, milletin söz hakkı gasp edildi" dedi.

İçinde, güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan sağlık çalışanlarının 600 gün süreyle hiçbir işte çalışamamaları, 600 günün sonunda da SGK'yla sözleşmesi olan özel sağlık kuruluşlarında bile çalışmalarına yasak getiren hükmün de yer aldığı kanun teklifinin TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonundaki görüşmeleri sırasında kavga çıktı. Tartışmalı maddenin görüşmeleri devam ederken komisyon başkanı AK Partili vekillerce verilen yeterlilik önergesini işleme alıp oylamaya kalkınca, TBMM İçtüzüğü uyarınca ve önceden elektronik sisteme girerek söz talebinde bulunmuş olan komisyon üyesi milletvekilleri buna tepki gösterdi. Komisyonun AK Partili Başkanı Şenel Yediyıldız itiraz ve tepkilere rağmen, önce önergeyi ardından da maddeyi oylatmaya çalışınca toplantı salonu karıştı.

Tartışmalar sürerken komisyon başkanı madde görüşmelerinin ve oylamasının tamamlandığını ilan ederek toplantıyı bitirmesi üzerine, yapılan işlemin usulsüz olduğunu savunan muhalefet milletvekilleri durumu tutanak altına aldı.

İCAT ETTİKLERİ REJİMDE BİLE KURAL-KAİDE TANIMIYORLAR

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi olan ve aynı zamanda toplantı sırasında önceden sisteme girerek söz talebinde bulunduğu halde konuşmasına izin verilmeyen CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, bu duruma sert tepki gösterdi. Hancıoğlu, özetle şu açıklamayı yaptı:

"Milletimiz bizleri Meclis'e, 'haklarımızı savunsun', 'bizim adımıza konuşsunlar' diye gönderdi. Milletvekilinin görevi, yasa yapım sürecinin her aşamasında millet adına görüş bildirmek ve oyunun rengiyle o görüşü yasalara yansıtmaktır. Bu vekil, hele hele ilgili komisyonun bir üyesi ise söz hakkı asla ve asla engellenemez. Anayasa, TBMM İçtüzüğü bunu emreder. Ancak bu uygulamada Anayasa'mız, TBMM İçtüzüğü ayaklar altına alındı. Benim değil, milletin söz hakkı gasp edildi. Yeni sistemde Meclis'in daha etkin, milletvekillerinin daha güçlü bir temsil yetkisine kavuşacağını savunanların milletimize yalan söyledikleri ortaya çıkmıştır. İcat ettikleri yeni rejimde dahi kural-kaide tanımayan bu anlayışa karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi herkes bilsin."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Zihni Şahin Samsun'da Saathane Meydanı esnaflarını ziyaret etti

Zihni Şahin Samsun'da Saathane Meydanı esnaflarını ziyaret etti