31 Mayıs 2020 Pazar

RECEP TAYYİP ERDOĞAN AÇIKLADI! SAMSUN'A 28.5 KATRİLYON YATIRIM YAPTIK

Recep Tayyip Erdoğan açıkladı! Samsun'a 28.5 katrilyon yatırım yaptık

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun'a 28.5 katrilyon yatırım yaptıklarını açıkladı.

19 Ocak 2019 Cumartesi 17:23 SİYASET

Samsun'a AK Parti belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısı için gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun'a yapılan yatırım tutarının 28.5 katrilyon olduğunu açıkladı.


Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bulunan Yaşar Doğu Kapalı spor salonunda gerçekleşen AK Parti Samsun Belediye Başkan adayları tanıtım toplantısında sevgi gösterileri ile karşılanan Recep Tayyip  Erdoğan, yaptığı konuşmada, "Her alan da yapacağımız yatırımlarla şehrimizi misyonuna uygun bir konuma çıkarmalıyız. Samsun'u müzesiyle kültürüyle sanatıyla 100.yıla uygun projelerle donatacağız. Süratle her yerde millet bahçeleri kıraathaneleri yerine alacak.Ben millet kıraathanesi diyorum bu CHP zihniyeti kumarhane anlıyor. Niye? Hani dervişin zikri meselesi var ya bunların ki o misal. Samsun'u sanayisiyle ticaretiyle tarımıyla Samsun'u ekonomide bir lokomotif şehir haline getireceğiz. Samsun'a 28,5 katrilyonluk yatırım yaptık. Samsun Üniversitesi'ni kazandırdık, Samsun gençlik ve eğitim şehri olma yolunda ilerliyor. Bu yıl içerisinde Çarşamba, Kavak ve Alaçam ilçelerinde toplam bin kişilik yüksek öğrenim yurtları açacağız. Sağlıkta 34 tesisi Samsun'a kazandırdık. Samsun şehir hastanemiz 900 yataklı olarak planlandı, şu anda ihale aşamasında. Son 16 yılda toplam yaklaşık 3 katrilyon tutarında sosyal yardım yaparak ihtiyaç sahibi insanlarımızın yanında olduk. Samsun'da son 16 yılda 8 baraj inşa ettik. Karadeniz'in en önemli problemlerinden olan taşkınlar içinde tüm havzayı ele alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz." dedi.

Samsun'da eski stadın yerine yaklaşık 101 bin metrekare alanda yapılan millet bahçesinin kısa zamanda biteceğini belirten Erdoğan, "Tabii millet bahçesinin bir köşesine de güzel bir millet kıraathanesi yakışır." dedi.
Samsun'a sağlıkta 34 adet tesis kazandırdıklarını ifade eden Erdoğan, 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesinin şu anda ihale aşamasında, 250 yataklı fizik tedavi rehabilitasyon ve adli psikiyatri hastanesi ile 250 yataklı Atakum Devlet Hastanesinin de ihale sürecinde olduğunu bildirdi.

Samsun'da son 16 yılda yaklaşık 3 katrilyon lira tutarında sosyal yardım yaptıklarını anlatan Erdoğan, ihtiyaç sahiplerinin yanında olduklarını dile getirdi. Erdoğan, TOKİ aracılığıyla Samsun'da 16 yılda 9 bin 459 konut projesini hayata geçirerek sahiplerine teslim ettiklerini aktardı.

Ulaşımda, devraldıkları 120 kilometre bölünmüş yol uzunluğunu 309 kilometreye çıkardıklarının altını çizen Erdoğan, Samsun-Amasya-Çorum-Kırıkkale Hızlı Tren Projesi'nin etüt çalışmalarının devam ettiğini, bu hattın aynı zamanda Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi ile de bağlantı sağlayacağını söyledi. Erdoğan, böylece Samsun'un İç Anadolu ve Akdeniz bölgesine ve Mersin Limanı'na olan bağlantısının hızlı trenle sağlanacağını vurguladı.Samsun-Sivas demiryolunun 1,2 katrilyon maliyetle sıfırdan yapılmışçasına modernize edilme çalışmalarının bitmek üzere olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Bitmek üzere. İnşallah bu yıl hizmete alıyoruz, işletmeye açıyoruz." dedi.

Samsun'da son 16 yılda 8 baraj inşa ettiklerine işaret eden Erdoğan, inşaatı devam eden Ladik Fındıcak Barajı ve Terme Salıpazarı Barajı ile Terme, Çarşamba, Ayvacık ve Salıpazarı ilçelerine memba kalitesinde içme suyu sağlayacaklarını söyledi. Erdoğan, son 16 yılda inşa ettikleri sulama tesisleriyle 462 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını kaydetti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Recep Tayyip Erdoğan AK Parti ve MHP'nin Samsun İlçe Belediye Başkan adaylarını açıkladı

Recep Tayyip Erdoğan AK Parti ve MHP'nin Samsun İlçe Belediye Başkan adaylarını açıkladı