22 Ocak 2021 Cuma

SAADET PARTİSİ SAMSUN İL BAŞKANI TEMEL ARMUTÇU'DAN ALİ ERBAŞ AÇIKLAMASI

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu'dan Ali Erbaş açıklaması

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın zina ve eşcinsellik ile ilgili yaptığı açıklamalarını "Zina suç olmaktan çıkarılırken, LGBT meşru hâle getirilirken hiç sesi çıkmayan Diyanet, bir anda zina ve eşcinsellik hakkında konuştu" diyerek değerlendirdi.

29 Nisan 2020 Çarşamba 20:58 SİYASET

Saadet Partisi(SP) Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın zina ve eşcinsellik ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi.


SP Samsun İl Başkanı Armutçu, Türkiye'de LGBT'yi meşru hale getiren sözleşmenin İstanbul Sözleşmesi olduğunu belirterek, "Zina suç olmaktan çıkarılırken, LGBTİ meşru hâle getirilirken hiç sesi çıkmayan Diyanet, bir anda hiç gündem olmamasına rağmen zina ve eşcinsellik hakkında konuştu" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın, 24 Nisan'daki Cuma Namazı hutbesinde zina ve eşcinsellikle  ilgili söylediği sözlerin, biranda Koronavirus tartışmalarının bile önüne geçtiğini söyleyen Temel Armutçu,  bu açıklamalar nedeniyle kimilerinin Ali Erbaş'ı eleştirdiğini, kimilerinin de desteklediğini hatırlattı.

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın zina ve eşcinsellik üzerine yaptığı açıklamalarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu.
"3 Kasım 2002 seçimlerinden itibaren tek başına iktidar olan Ak Parti, AB Normları adı altında gerek Anayasa, gerekse de kanunlarda birçok düzenlemeler yaptı. Bu milletin yıllardır kabullendiği normlar yok sayılarak, AB Normları kabul edildi. İşte bu AB Normlarından biri 2004 yılında TCK'da yapılan düzenleme ile zinanın suç olmaktan çıkarılması, diğeri de İstanbul'da 11 Mayıs 2011 tarihinde imzalanan ve 24 Kasım 2011 tarih ve 6251 sayılı Kanun'la onaylanan, 66 maddeden ibaret olan ve LGBTİ'yi meşru hâle getiren İstanbul Sözleşmesi'dir. Zina suç olmaktan çıkarılırken, LGBTİ meşru hâle getirilirken hiç sesi çıkmayan Diyanet, bir anda hiç gündem olmamasına rağmen zina ve eşcinsellik hakkında konuştu. Hem de en yetkilisi ile... 22.06.1965 tarih ve 633 sayılı Kanun'la "İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere; Cumhurbaşkanlığına bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur." Aslî görevi bu şekilde belirlenen Diyanet İşleri Başkanlığı, din konusunda toplumu aydınlatma görevini; camiilerde verdiği vaazlar ile yerine getirebilmektedir. Bu vaazların içeriği ve konuları, Anayasa'ya ve Kanunlara aykırı olamaz. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yapmış olduğu son konuşma, yukarıda bahsettiğimiz Kanunlara aykırılık teşkil ediyor mu? Kur'an; zinaya giden yolları, faizi, içkiyi, kumarı, eşcinsel ilişkiyi, domuzu, hristiyanları ve yahudileri dost edinmeyi vb tüm malayani işleri yasaklamışken, Kanunla serbest kılınan bu haramlara karşı Diyanet İşleri Başkanı ve Diyanet personeli ne yapmalı? Sonuçta 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi Devlet Memuru değiller mi? Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanı ve Diyanet İşleri Personelleri her kurum ve personelleri gibi eleştirilebilir. Ama "sesi çağlar öncesinden gelen bu şahıs, söylemini kutsal sayılan değerler üzerine inşaa ederek, zihinsel ve dogmatik sınırlara sahip olmak" gibi cümlelerle; inanç değerlerimize hakaret etme, alaya alma, küçümseme de hiç kimsenin haddi değildir, olamaz da. Ayrıca, gerek zinanın suç olmaktan çıkarılma aşamasından bu zamana kadar, gerekse de İstanbul Sözleşmesi'nin imza ve devamı sürecinde, iktidara bu anlamda en sert tepki ve eleştiriyi Saadet Partisi yapmışken, her dönem kendine bir sahip bulma meziyetine sahip bazı aymazların, Saadet Partisi'ni ve Genel Başkanı'nı, Ali Erbaş'ın açıklamalarının karşısındaymış gibi göstermeleri, en basit ifadeyle aşağılık bir davranış değil midir?"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Pir Sultan Abdal Derneği Samsun Şubesinden Ekrem İmamoğlu'na destek

Pir Sultan Abdal Derneği Samsun Şubesinden Ekrem İmamoğlu'na destek